Biskota me arrë kokosi

Coconut macaroonsPer mua kjo eshte menyra me e mire per te shijuar arren e kokosit… keto biskota jane vertete nje mrekulli! Sa here qe i pregatis veshtire te mbetet ndonje brenda pak oresh. Me pak fjale nje sukses i garantuar. Per me teper, i vetmi perberes qe mund t’iu mungoje ne kuzhine eshte arra e kokosit e grire (e cila gjendet shume lehte ne ditet e sotme) ndersa gjalpi, vezet, sheqeri e mielli normalisht jane pjese e cdo shtepie. Mjafton vetem te ndiqni hap pas hapi receten dhe do te merrni komplimenta pa fund! Mos harroni te nxirrni gjalpin dhe vezet nga frigoriferi gjysme ore perpara se te filloni pregatitjen.

Perberesit per 20 biskota

 • 160gr arre kokosi te grire
 • 100gr sheqer
 • 100gr gjalp
 • 2 veze
 • 4 luge miell 00

Perziejme gjalpin me sheqerin derisa te perftojme nje krem homogjen. Duke vazhduar perzierjen shtojme me rradhe vezet e rrahura, miellin dhe arren e kokosit te grire. Masen e ndajme ne sfera te vogla  te cilat i vendosim ne tave te shtruar me leter furre dhe i pjekim ne 130°C per 45 minuta.

I nxjerrim nga furra dhe i leme te ftohen plotesisht pa i hequr nga tava. I  vendosim ne nje ene te mbyllur hermetikisht dhe i ruajme per maksimumi 1 jave.

Foto nga: http://organicallymade.com

 

29 Komente

 1. Rrafja behet normalisht apo me makineri

 2. duhet ti hidhet pluhri pjekes dmth sepse nuk e keni percaktuar???

 3. elizabeta thote:

  duhet ti hidhet pluhuri pjekes biskotave me arre kokosi sepse nuk eshte shkruar te receta.

 4. Po patjeter e kam sh te qarte qe i lexoni te gjitha… edhe nje here une ju komplimentoj pasi jeni faqja me serioze qe kam hasur deri tn.. vazhdoni keshtu dhe mos e ndryshoni menyren e punes suaj eshte unike dhe e mbrekullueshme… jam e sigurt qe te gjithe jan ne nje mendje me mua.. pune te mbare ne vijim.. me sh perzemersi…

 5. Persh.. doja tju pergezoja per recetat dhe per faktin qe i pergj te gjitha pyetjeve tona.. pyetja ime eshte: pse komplimentava te amvisava nuk i ktheni asnjehere pergj? Klm edhe nje here keni pergezimet dhe falenderimet e mia per ndihmen dhe seriozitetin tuaj… flm…

  • @Anna, te jesh e sigurt qe ne i lexojme te gjitha komentet dhe komplimentet qe na behen ne faqen tone, por duam qe pergjigjet qe ne japim te fokusohen me shume ne pyetjet lidhur me kulinarine. Mgjth u jemi mirenjohes dhe i falenderojme te gjithe ata qe na komplimentojne pasi ne kete menyre na bejne te ecim perpara pavarsisht veshtiresive qe na dalin rruges.

 6. Une mendoj qe eshte nje recete shume e shijshme.

 7. marsela thote:

  A mund te piqen edhe pa leter furre?

 8. marsela thote:

  “Biskotat me arre kokosi” ishin shume te mira, por une doja te dija per nje perberes qe eshte shume i perdorur ne embelsira PLUHRI PJEKES, a mund te me tregoni se ku mund ta gjej?

 9. Per momentin skam leter furre…eshte e domosdoshme???

 10. Pudingu me vanilje ishte jashtemase i mrekullueshem.

 11. Ishte fantastike pudingu me banane me biskote, ishte nje embelsire shume e mire.

 12. ishin fantastike, i pelqeu gjithe familja

 13. po aty e ke te shkruar 4 luge miell

 14. sa duhet ti hidhet miell

 15. po cka asht aren e kokosit te ngrir nuk e kuptoj ju lutemi

 16. Bravo mimo mbreteresh lume ai mashkull qe hane ose do te ushqehet me duart dhe mendjen tuaje krijuse

 17. pluhur kokosi eshte kokos..
  Pluhuri pjekes eshte .Pecive..

 18. i bej shume shpesh keto lloj biskotash,dhe mi pelqejne tej mase

 19. Pluhuri pjekes eshte nje pluhur i cili ngjan per nga pamja me soden e bukes, por sherben per ti fryre embelsirat ne momentin qe ato piqen, pa qene nevoja te vijne paraprakisht.

 20. Ju lutem mund te me thoni se c’fare eshte Pluhur pjekes sepse nuk e di ??????????? Me sa ta krahasoj ose me ke ngjet Pluhuri Pjekes???????????
  Ju lutem mund te me ktheni pergjigje
  Me respekt Sonila dhe Faleminderit per embelsirta tuaja.

 21. emine kisha pas deshire shum mem tregu qa o arre kokosi mos o kokos vtem

 22. me falni po qa eshte arre kokosi te grire

 23. shume te shijshme

 24. shumm e mirr provojenii

Pershtypja juaj per kete recete

Adresa juaj email nuk bëhet publike.

 
 
 
 
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.