Arabe

Salcë tahini e bërë në shtëpi

Salcë tahini e bërë në shtëpi

Sherbehet per: 4 persona

Veshtiresia: e thjeshtë

Kjo salce kremoze me nje shije te kendshme hudhrash harmizohet mrekullisht me shijen e Qofteve me qiqra (Falafel), Qengjit te pjekur apo perimeve te gjalla te zhytura ne kete salce. Shtypim shume mire me luge hudhrat […]

Lexo me shume

 
Tahini i bërë në shtëpi (krem susami)

Tahini i bërë në shtëpi (krem susami)

Veshtiresia: e thjeshtë

Kremi i tahinit i pregatitur nga farat natyrale te susamit, eshte nje nga recetat baze te perdorura gjeresisht ne kuzhinen Greke, Turke dhe ate te Lindjes se Mesme. Ka nje shije fantastike i shoqeruar me Falafel […]

Lexo me shume

 
Kus kus me perime

Kus kus me perime

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 30 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Kus kusi me perime, eshte nje pjate e pare teper e shijshme dhe e shendetshme e cila mund te pregatitet me cdo lloj perimi qe ju pelqen apo ato qe jane te stines. Mund gjithashtu […]

Lexo me shume

 
Si të pregatisim kus kus

Si të pregatisim kus kus

Sherbehet per: 1 person

Koha e gatimit: 7 minuta

Veshtiresia: shumë e thjeshtë

Kus kus-i eshte nje lloj bullguri me origjine nga vendet Arabe, shume i thjeshte per tu pregatitur dhe teper ekonomik. Shoqeron ne menyre perfekte mishin me pak leng, por mund te sherbeje edhe si pjate […]

Lexo me shume

 
Humus me qiqra

Humus me qiqra

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 50 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Humusi me qiqra eshte nje krem teper i shijshem i kuzhines Arabe e cila sherbehet si antipaste duke u shoqeruar me buken tipike Arabe, apo edhe me perime te gjalla. Vendosim qiqrat ne uje te […]

Lexo me shume

 
 
 
 
 
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.