Recetat e fundit

Bizele të stufuara me pançetë

Bizele të stufuara me pançetë

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 15 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Bizelet e stufuara me pançeta perbejne nje garniture shume te shijshme per te shoqeruar pjatat e dyta te mishit apo peshkut, te skuqurat, per te aromatizuar makaronat apo orizin etj. Gjithashtu per shkak te shijes […]

Lexo me shume

 
Biskota me miell orizi

Biskota me miell orizi

Sherbehet per: 10-15 persona

Koha e gatimit: 12 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Nje lloj tjeter biskotash, ato me miell orizi! Te lehta, te shijshme dhe mbi te gjitha teper te tretshme per personat qe kane probleme me stomakun, sepse ky miell nuk permban gluten. Keto biskota jane […]

Lexo me shume

 
Makarona spageti me limon në shportë alumini

Makarona spageti me limon në shportë alumini

Sherbehet per: 4 persona

Veshtiresia: e thjeshtë

Duke shfletuar nje liber kuzhine kryesisht me receta italiane, me ra ne sy nje e tille ku perberesi kryesor ishte limoni. Dhe si gjithmone eksperimentet nuk mungojne, sidomos nqs behet fjale per nje pjate te […]

Lexo me shume

 
Simite me susam

Simite me susam

Sherbehet per: 6 persona

Koha e gatimit: 20 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Simitet me susam jane buke te vogla te pregatitura shume thjesht duke e punuar brumin me makinen e bukes ose me dore. Kane nje shije mjaft te veçante fale farave te susamit te pjekura te […]

Lexo me shume

 
Krapfen (bombolone)

Krapfen (bombolone)

Sherbehet per: 12 persona

Veshtiresia: e thjeshtë

Krapfen (e quajtur edhe Kraffen apo Bombolone) eshte nje embelsire tipike austriako-bavareze e cila pregatitet me shpesh gjate festes se karnavaleve. Zakonisht mbushet me krem pastiçerie, reçel kajsish, reçel kumbulle, çokollate etj. Mendohet se emri […]

Lexo me shume

 
 
 
 
 
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.