Sheqerpare (?ekerpare)

Sot po iu propozojme keto embelsira te shijshme me origjine turke te cilat jane shume te vleresuara edhe ne vendin tone: Sheqerparet. Sigurisht qe jane shume te embla (si te gjitha embelsirat turke), sepse permbajne shurup dhe se fundi receta plotesohet me nje kokerr bajame qe i vendoset siper.

Perberesit per 15 sheqerpare

 • 300gr miell
 • 60gr sheqer
 • 120gr gjalp ne temperature ambjenti
 • 2 te verdha vezesh
 • 1/2 luge te vogel sode buke
 • 20 kokrra bajame te plota (ose arra/lajthi)

Per sherbetin

 • 450gr sheqer
 • 600ml uje
 • lengun e 1/2 limoni

Pregatisim si fillim sherbetin (duke vendosur ne nje tenxhere sheqerin, ujin dhe lengun e limonit) te cilin e ziejme per rreth 15 minuta duke e lene ne nje ane.

Perziejme gjalpin me sheqerin dhe te verdhat e vezeve, shtojme ngadale miellin e situr bashke me soden e bukes dhe e punojme masen me duar derisa te formojme nje brume te bute qe e mbeshtjellim me leter celofoni dhe e leme te pushoje per rreth çerek ore.

Pasi te kete kaluar kjo kohe, formojme me brumin 15 sfera te vogla te cilat i veme ne nje tave te shtruar me leter furre, i shtypim fare pak ne siperfaqe dhe vendosim ne qender te seciles prej tyre nga nje kokerr bajame te qeruar. I pjekim ne furre te parangrohur ne 190°C per 20-25 minuta derisa te marrin ngjyre te arte ne siperfaqe.

Sapo te dalin nga furra, i hedhim siper shurupin e nxehte me ndihmen e nje luge derisa te zbuten plotesisht.

Keto embelsira turke serviren te ftohta dhe ruhen ne frigorifer ne nje ene te mbyllur me kapak.

 

44 Comments

 1. Jan shun të shishme më pelqejn Shum

 2. Sheqerparja e Dibres ua merr te gjithave ne kthese, eshte e shkelqyer prandaj mos ja prishni emrin.

 3. Mendoj se eshte nje embelsire e mrekullueshme dhe une I gatuaj shpesh, por receta ime ka disa ndryshime.

 4. nerxhivane says:

  Sa mire qe e gjeta receten, i gatova sipas recetes se gatimit dhe jane te mrekullueshme.

 5. I provova dhe me dolen shume te mira

 6. jan shumm te mira

 7. Mos duhet brumi me i forte, pasi ajo qe bera une nuk e ruajti formen?

 8. Cka eshte maja birre?

 9. Po sikur mos ti hedhesh shurupin fare

 10. Doja te dija a mund te zevendesohet soda e bukes me maja birre te bute?

 11. Receta shume te mira!

 12. Shume recete e bukur, keshtu vetem vazhdoni!

 13. Gatuesja says:

  Sheqerparja a duhet te jete e ftohte e sherbeti i nxehte?

 14. Mua me kane dale te mira per merak.

 15. Sheqerpare e mrekullueshme e bera sot per festen e Bajramit. Faleminderit per kete recete te mrekullueshme.

 16. shum e mir sheqerparja falimderit shum mir suksese.

 17. pershendetje, a ben me dit se pse mu pom bahet te buta edhe shum po qahen spo me dalin mire , une po shkoj sipas recetes suaj …?

 18. Kur thoni se brumi behet i bute, a nenkuptoni si brum buke apo brum amaretash qe thermohet?

 19. Shum falimiderit per receten e sheqerpare…ku prej kesaj recete kam perfitu shum une vetem vazhdoni me receta te reja ju lumt….po ashtu edhe per Buken me mill misri shum e shishme

 20. Per 30 shqerpare a duhen 2 fishi ?

 21. shum te mira flm per reqeten e sheqerpareve me dolen edhe me te mira sesa ne foto dhe shum te shishme ju pershendes nga franca

 22. Te lutem hidhet sode apo maja birre>ne fillim tek perberesit thoni sode,pastaj tek gatimi thoni maja .me sqaroni pak!

 23. He He jane te perkryera une nusen e vellait tim e kam Dibrane dhe kur i gatuante Vjollca un kisha feste ate dite, por vet i kam gatuar nje her dhe nuk me kane dale gje,Vjollca eshte ne Amerik une ne Itali qe keshtu mua sheqerparja me mungon shum Faleminderit un Gatuaj

 24. doloreza says:

  E mora pergjigjen Lexova tek pergjigjet e tua fansave flm ,e pune te mbare

 25. Doloreza Saliaj says:

  Prsh uroj shendet Tek sheqerparja i hidhet sode apo maja bire dhe sa maja bire i hidhet te lutem se do e gatuaj Tung

 26. dhe une sapo i bera edhe ehe sme dolen gje..plus i hodha maja birre dhe pse mami me tha cudi si nuk duhet sode buke po maja birre :D…nuk u fryn fare dhe sherbetin spo e pijne.. :D..nejse jeni te mrekullueshem gjithsesi ^^

 27. po ashtu edhe un i dua shum sheqer paret jan shum te mira

 28. une sa po e bera sheqerparen po mu be pak e fort mezi i bora si kokra kam ber ndonje gabim ja shtiva dhe sirupin por nuk me duken si keto ne foto

 29. sheqerpret jan shum te mira dhe jan bere si portokaj por shijen nuk e di si e kan por me siguri e kan te mir sepse nga pamja jan te hijshme dhe duken te shijshme dhe uroj qe vertet te jen te mira paqim paqim…

 30. Buqe, gjalpi duhet detyrimisht te jete ne temperature ambjenti ne menyre qe te behet kremoz dhe te perzihet sa me mire me pjesen tjeter te perberjes.

 31. Rspekt Zonj e nderuar—prap jam buqja jam tani duke gatuar sheqerparen- por un nuk e lash gjalpin te shkrihet e duke gatuar tani por ,gjithmon sipas receptit tende –tani e kam pytjen a duhet vertet krejt te shkrihet apo..me drydhjen e brumit ngadal shkrihet –se u be pak e fort’? ju falenderoj pa mas

 32. Vajza, keni te gjitha te drejte! Sapo e zevendesova majane e birres me soden e bukes 🙂

 33. flm per ket recept-por nje spi kuptoj–me fani dth,maje birr-eshte sod bikarbon apo??

 34. na thoni se ne cfar tepsie duhen gatuar,un sapo i bera ne je tepsi te vogel dhe nuk e di se si ta manovroj kte gabim

 35. edhe une kam bere me sode buke dhe jo maja dhe me shum gjalp dhe veze.

 36. Sheqerpare me maja ??? Me sode buke po e kam degjuar dhe provuar por me maja nuk e kam idene …nuk vjen ere majaja ?

Leave a Reply

Adresa juaj email nuk bëhet publike.

 
 
 
 
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.