Post Tagged with: "Ëmbëlsira me sherbet"

Tullumba

Tullumba

Sherbehet per: 6-8 persona

Koha e gatimit: 30 minuta

Veshtiresia: mesatare

Tullumbat jane nje embelsire me sherbet te pregatitura nga Brumi shu dhe te skuqura ne vaj te nxehte derisa te behen krokante ne siperfaqe. Kjo embelsire eshte shume e perhapur ne Greqi, edhe pse origjina e […]

View Recipe

 
Bakllava me arrë kokosi

Bakllava me arrë kokosi

Koha e gatimit: 3.5 orë

Veshtiresia: e vështirë

Receta qe po ju paraqesim me poshte, eshte nje alternative shume e shijshme e Bakllavase tradicionale dhe e pershtatshme per te gjithe ata qe e adhurojne shijen e arres se kokosit. Pregatisim fillimisht mbushjen duke […]

View Recipe

 
Kadaif me arra

Kadaif me arra

Sherbehet per: 10-12 persona

Koha e gatimit: 1 orë 30 minuta

Veshtiresia: mesatare

Kadaifi eshte nje embelsire klasike Shqiptare e pregatitur me brume ne fije, te cilit i hidhet shume gjalp, arra dhe regjet ne sherbet te trashe. PREGATITJA E MBUSHJES Perziejme arrat me kanellen dhe i leme […]

View Recipe

 

Shëndetlie me mjaltë

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 40 minuta + koha e regjies së shëndetlisë

Veshtiresia: e thjeshtë

Shendetlia me mjalte, eshte nje recete tipike shqiptare e cila pregatitej kryesisht ne raste festash, sidomos per Vitin e Ri. Per shkak te thjeshtesise se perberesve me te cilen gatuhet, sot mund ta pregatisim ne […]

View Recipe

 
Bakllava

Bakllava

Sherbehet per: 12 persona

Koha e gatimit: 3.5 orë

Veshtiresia: e vështirë

Bakllavaja eshte nje embelsire qe ne vendin tone serviret veçanerisht diten e Vitit te Ri. Tradicionalisht, pregatitja e brumit, dhe me pas e peteve nga gjyshet shqiptare behet disa dite perpara, dhe thuhet se çdo […]

View Recipe

 
 
 
 
 
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.