Receta me tag: "Heavy cream recipes"

Tortë djathi (cheesecake) me luleshtrydhe

Tortë djathi (cheesecake) me luleshtrydhe

Sherbehet per: 10-12 persona

Koha e gatimit: 15 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Kete torte e pregatita per te festuar 3 mujorin e djalit tim, te cilit çdo muaj po i pregatis nga nje torte te ndryshme! Eshte fantastike, teper e thjeshte dhe mbi te gjitha mund te […]

Lexo me shume

 
Tortë mimoza

Tortë mimoza

Sherbehet per: 8-10 persona

Koha e gatimit: 1 orë

Veshtiresia: e vështirë

Torta mimoza eshte nje nga embelsirat me te pregatitura per 8 marsin, festen e nenes. E merr kete emer pikerisht sepse eshte e zbukuruar me copeza pandispanje te cilat te kujtojne lulen simbol te kesaj […]

Lexo me shume

 
Rolè me arra dhe krem kafe

Rolè me arra dhe krem kafe

Sherbehet per: 6 persona

Koha e gatimit: 15 minuta

Veshtiresia: mesatare

Receta e kesaj embelsire eshte relativisht e thjesht per tu realizuar dhe rezultati do te jete teper i shijshem e skenografik. Mund te sherbeje per te mbyllur per shembull menúne e nje darke mes miqsh […]

Lexo me shume

 
Tortë djathi (cheesecake) klasik

Tortë djathi (cheesecake) klasik

Cheesecake Njujorkez (lexohet: çiz’keik) , ose shqip Torta me djath Njujorkeze, eshte nje embelsire tipike amerikane e cila pregatitet me djath te fresket, edhe pse origjina shume e larget mendohet te jete nga ishulli Delos […]

Lexo me shume

 
Tortë me çokollatë dhe krem me qershi

Tortë me çokollatë dhe krem me qershi

Sherbehet per: 8 persona

Koha e gatimit: 50 minuta + 3 orë koha e qëndrimit në frigorifer + 4 orë koha e qëndrimit në temperaturë ambjenti

Veshtiresia: mesatare

Muajt maj-qershor jane ato kur qershite arrijne kulmin e pjekies se tyre, prandaj po ju servirim nje recete teper te veçante perpara se mos ta gjejme me ne treg kete frute. Kjo torte ngjan paksa […]

Lexo me shume

 
 
 
 
 
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.