Receta me tag: "Receta me qumësht"

Salcë beshamelë e lehtë (pa gjalp)

Salcë beshamelë e lehtë (pa gjalp)

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 15 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Salca beshamele eshte nje nga recetat baze me te perdorshme ne kuzhine, por ka nje problem te vogel per ata qe nuk duan te shendoshen: permban gjalp, i cili sigurisht e ben shume te shijshme, […]

Lexo me shume

 
Krem brulè me vanilje dhe salcë luleshtrydhe

Krem brulè me vanilje dhe salcë luleshtrydhe

Sherbehet per: 6-8 persona

Koha e gatimit: 1 ore

Veshtiresia: e thjeshte

Kremi brulè eshte vleresuar gjithmone si nje recete e thjeshte, por e rafinuar. Ne momentin qe e shoqerojme me salcen e luleshtrydheve, shnderrohet ne nje delikatese tipike verore! Pregatisim kremin brulè duke rrahur ne nje […]

Lexo me shume

 
Bonet

Bonet

Sherbehet per: 6 persona

Koha e gatimit: 1 orë

Veshtiresia: e thjeshtë

Receta e meposhtme eshte nje embelsire tipike Piemontese, por e perdorur gjeresisht edhe ne vende te tjera te Europes per shkak te shijes se veçante dhe perberjes se saj kremoze. Emri i saj derivon nga […]

Lexo me shume

 
Krem karamel me mollë

Krem karamel me mollë

Autori:

Postuar: 12 Qershor, 2012

Kremi karamel me molle, eshte nje embelsire shume e veçante e cila shoqeron me se miri si menute me baze mishi, ashtu dhe ato me baze peshku. Perberesit per 6 persona 500ml qumesht me yndyre […]

Read More

 
Akullore me Nutella

Akullore me Nutella

Koha e gatimit: 10 minuta + 2 orë koha e ftohjes së kremit në temperaturë ambjenti + rreth 8 orë koha e ngrirjes së akullores

Veshtiresia: e thjeshtë

Akullorja me Nutella eshte absolutisht nje nga me te mirat per te gjithe ata qe adhurojne shijen e çokollates bashkuar me ate te lajthise. Provoni ta servirni ne nje kaush ku fundin e keni mbushur […]

Lexo me shume

 
 
 
 
 
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.