Receta me tag: "Receta me speca"

Pilaf me krem djathi dhe speca të pjekur

Pilaf me krem djathi dhe speca të pjekur

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 30 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Recete e Ballakumes. Perfekte per te filluar me shije darken e Krishtlindjes! Pregatisim pilafin sipas recetes tradicionale 2 me 1, pra per 2 gota leng pule/gjeli/perimesh, hedhim 1 gote oriz. Pasi orizi eshte ziere, e […]

Lexo me shume

 
Ajvar (salcë me speca dhe patëllxhan të pjekur)

Ajvar (salcë me speca dhe patëllxhan të pjekur)

Sherbehet per: 6-8 persona

Koha e gatimit: 30 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Ajvari eshte nje salce me baze specat dhe patellxhanet e pjekur, e sherbyer ne kuzhinen Turke si shoqeruese e mishit te pjekur te viçit, qengjit apo derrit, qofteve, peshkut ne zgare apo si salce per makaronat. Ngjyra e […]

Lexo me shume

 
Speca të mbushura

Speca të mbushura

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 40 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Specat e mbushura pregatiten ne te gjithe boten ne menyre te ndryshme. Ato jane gjithashtu nje recete tradicionale e kuzhines Shqiptare. Kjo eshte menyra jo vegjetariane sesi ne e gatuajme kete pjate, me mish te […]

Lexo me shume

 
Sallatë kapriçoze

Sallatë kapriçoze

Sherbehet per: 4 persona

Veshtiresia: e thjeshtë

Sallata kapriçoze eshte nje antipaste e njejte me Sallaten ruse, por nese kjo e fundit pregatitet me perime te ziera, sallata kapriçoze pregatitet me perime te gjalla te prera alla julienne. Behet akoma dhe me e […]

Lexo me shume

 

Speca të regjura

Koha e gatimit: 0 minuta + 3 javë në temperaturë ambjenti

Veshtiresia: shumë e thjeshtë

Falenderojme Blerta Bajrami Lacuku per mundesimin e kesaj recete. I çajme specat nga njera ane per se gjati, por pa i ndare pergjysme. Perziejme salcen e kosit me kripe duke e bere pak me te […]

Lexo me shume

 
 
 
 
 
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.