Tres leches (Trileche)

Torta e ftohte Trilece ose ne gjuhen origjinale “Pastel de Tres Leches” e ka marre kete emer pikerisht nga 3 llojet e qumeshtit qe ajo perdor (leche ne spanjisht do te thote qumesht). Egziston akoma konflikti se cili vend e krijoi i pari qe ne vitet 1900. Mendohet te kete ardhur nga vendasit e Nikaraguas apo te Meksikes, por versioni i dyte ka themele me te forta. Kjo embelsire shijohet shume edhe ne Kube, Porto Riko, Guatemale dhe… sigurisht ne Shqiperi!

Per pandispanjen

 • 250gr miell 00
 • 400gr sheqer pluhur
 • 6 veze te medha (te ndara te bardhat nga te verdhat)
 • 10gr pluhur pjekes
 • 5gr vanilje
 • 125ml qumesht te plote
 • pak gjalp

Per kremin me qumesht

 • 350gr qumesht pluhur
 • 240ml qumesht i kondesuar
 • 240ml pana per embelsira
 • rum (fakultative)

Pregatisim kekun: Ngrohim paraprakisht furren ne 180 grade celcius. Lyejme me pak gjalp dhe miell nje tave te rrumbullaket ose katrore dhe e leme ne nje ane (23cm X 33cm). Ne nje tas rrahim te bardhat e vezeve me shpejtesi te ulet derisa te formohet nje krem i bute. Shtojme sheqerin gradualisht dhe vazhdojme rrahjen derisa te formohet nje mase kompakte dhe e qendrueshme. Shtojme nje te verdhe veze dhe e rrahim mire derisa te bashkohet me kremin e te bardhave dhe te njejten gje bejme edhe me te verdhat e tjera. Gjithashtu shtojme dalengadale miellin, pluhurin pjekes dhe qumeshtin duke vazhduar rrahjen (e bejme shpejt qe perberja te mos humbasi volumin). Shtojme vaniljen. E fusim ne furre dhe e pjekim derisa keku te marre nje siperfaqe te arte, per rreth 25 minuta.

 

149 Komente

 1. A mund te perdoret qumesht i thjeshte ne vend te qumeshtit pluhur
  pres pergjigje

 2. E kam shum te qarte cfare esht qumeshti panda apo qumesht i kondesuar por ne ks nuk e di nqs ekziston ndonje lloj i ketij qumeshti se ketu qumeshti panda nuk ekziston.A e di dikush me cfare emri gjendet ketu ne ks qumeshti i kondesuar se besoj me siguri duhet te kete ndonje lloj tjeter ?

 3. Cfare vanilje duhet ti hedhim leng apo vanila sugar ?!!

 4. Shume e mire!

 5. Cfare qumshti pluhur duhet te perdorim qumshti bebesh apo lloj tjeter pres pergjigje

 6. marinela thote:

  Pershendetje !
  Tju bej nje pyetje ?
  Ne vend te qumeshtit pluhur mund te perdor qumesht te lengshem normal?
  Faleminderit

 7. Si behet me thjeshte?

 8. Hej une jeton ne Norvegji e po kam qejf me mbaru trilece. Qysh thirret qumeshti i kondensuar norvegjisht??

 9. Mund te na tregoni si pergatitet qumeshti i kondesuar (pana) nga ne vete, ne kushtet e shtepise?

  • @Bruna, qumeshti i kondesuar apo pana, pasi jane dy gjera te ndryshme?

   • Pershendetje Une Gatuaj. Une kam provuar ta pregatis sipas recetes suaj por perbersit prej 350g qumesht pluhur edhe 240g qumesht i kondesuar edhe 240g pana nuk behet mjaftushem i lengshem per ta thithur keku, mu per vete me eshte dashur kesaj mase ti shtoj qumesht normal. Perndryshe shume e shijshme edhe karameli sipas recetes tuaj shume i shijshem.

 10. Pershendetje. Po te mos perdorim rumin a behet e mire trilecja? Pres pergjigje, flm.

 11. Mirembrema, cfare lloj qumeshti pluhur duhet te perdorim, qumesht bebesh qe eshte ne kuti apo ndonje lloj tjeter? Po panen per embelsira me cfare emri ta gjej ne Angli?

 12. Shume e mire me ka dal.

 13. Si mund ta gjej aromen e rumit ne Angli dhe sa duhet te hedh dhe ku duhet ta hedh tek Kremi i qumeshtit apo tek keku? Pres pergjigje, flm per recetat qe paraqisni.

 14. Cfare lloj rumi duhet te perdorim dhe sa duhet ta hedhim tek kremi i qumshtit? Pres pergjigje, flm.

 15. Mirmbrema “une gatuaj” doja tu pyesja si ta gjej kete rum ne Londer sepse kam pyetur ne supermarkete po nuk me kuptojne.E kam shume qejf embelsiren dhe dua te gatuaj pres pergjigjen tuaj. Flm

 16. kur thoni pluhurin pjekes per cfare e keni fjalen ???
  sh.flm 🙂

 17. Faleminderit per recetat”doja tju pyesja (per trilecen kur thoni pluhurin pjekes,,,e keni fjalen per soden bekin apo eshte dicka ndryshe…flm.

 18. Ajlina thote:

  Per Kete Emblesire Mendoj se eshte me te Vertet e Shijshme , Do ta bej Cdo Fundjave , Ne Qoftese me Jepet Mundesia ,Ju Faleminderit!

 19. shum shummmmmmmmmmmmmmm e shijshme e kam gatuar dhe do ta gatuaj prap ne fundjav behej shum e mir

 20. luljeta thote:

  jeni shum te mir

 21. shum e mir pergezime

 22. pershendetje “une gatuaj”une jetoj ne londer dhe e kam shum qef kete embelsir po ashtu edhe burri im po ne qofte se keni mundesi a mund te mi shkruani emrat e perberseve anglisht sepse kam nje muaj qe q shoh kete recet dhe dua ta gatuaj do te jua di shum per nder nqse mi shkruani ne anglisht ne menyr qi ti gjej dhe ta gatuaj

 23. trileche esht nje gatim i rende por shummm i mir shum shum

 24. Ketu ne Usa condensed milk (qumesht te kondesuar) dhe powdered milk (qumesht pluhur) gjen lehte, por nuk perdoret ne asnje produkt qumeshti “pana”, ndoshta ngaqe eshte term italian. A eshte fjala per “whiped cream” apo “heavy cream” apo “half and half” ????

 25. aji gjindet e paketuar ne kanaqe evaporadet milk

 26. qumshti i kondesuar eshte qumshti qe i eshte hequr 60%uji

 27. eshte shume e mire mund tju bej nje pyetje ju lutem qumeshti pana eshte krem qumeshti ?

 28. faleminderit per te gjitha keto receta,por ju lutem me sqaroni cfare eshte pluhuri pjekes.

 29. Po,tani jam shume e qarte,do e provoj keto dite dhe do shoh sa mund ta realizoj,ju uroj suksese ne punen tuaj.

 30. unegatuaj ju lutem mund te me thoni cfare eshte qumeshti i kondesuar dhe a gjendet lehte?Do e vleresoja pergjigjen tuaj,faleminderit.

 31. faleminderit per pergjigjen,,edhe urime per recetat,,,:)

 32. pershendetje,deshat tju pyes se me cf emri mund ta kerkoj qumeshtin pluhur ne supermarkate ne itali,,ju faleminderit

 33. cfare eshte plujur pjekes??

 34. marsela thote:

  qumesht te kondensuar nuk mund te gjej ne asnje dyqan

 35. ju lutem me shpjegoni pak ku i hidhet rumi te keku apo te kremi i qumshtit?,,,,

 36. si marohet karameli i trileces

 37. shum e mire kjo reqeta un e kam gatuar por kur i hedh karameli ma pi per 5 min, mun te ma shpjegoni pak ju lutem

 38. desiana thote:

  eshte vertet shume e mire provojeni dhe ju

 39. Eshte nje embelsire shume e mir

 40. @DORIDA ka ku te duash qumesht pluhur(eshte fjala per qumesht pluhur per bebe).Por meqenese qumeshti i bebeve kushton me shume Une per vete perdor asi lloj qumeshti qe eshte per kafe (ne form te pluhurit):D.
  Eshte i njejte dhe trileqja me behet shum e mire 😀

 41. edhe mua kjo recetë me pelqen shummm dhe e kamë bere dhe mu bë shum e mirë … 😀

 42. shumeee e shijshme behet e kam gatuar kete recet

 43. te gjitha te mira ne veqanti embelsirat

 44. qka asht pana

 45. shum emir asht

 46. cfare do te thote (treleche ) ne gjuhen shqipe.
  danke

 47. A mund te me tregoni qka esht ,,pana per embelsira,, se nuk e kuptoj, flm per mirkuptim.

 48. a mund te me tregoni qka eshte qumeshti i kondensuar,flm per mirkuptimin

 49. me falni me pelqen te bej ket trileqen por nuk e di se qka esht pana me duhet me i shtu 250 gram pan e sdi shka esht jam nga kosova ndoshta keni mundsi me ma spjegu
  flm pres pergjigje nga ju
  , tung nga doli

 50. uauu sa e mire…une se kam provuar ndonjehere por me kan thene qe eshte e mrekullueshme,,do ta bej sot se eshte edhe ditelindja e tim shoqi flm

 51. une kete torte e dua shum dhe me pelqen shum ju pergezoj juve qe e keni bere kete tort kaq te bukur

 52. Kjo recete eshte shume e bukur sepse e kam kerkuar shume here.

 53. Cfare esht rumi dua ta di

 54. Ahhh baking pawder I know what’s that. Se dija qe shqip I thone pluhur pjekes… Edhe do me beje nder te ma nisje receten ne njesi mateas si gotat e ujit ose luge gjelle ose caji… Te lutem.

 55. dena kondi thote:

  do doja te dija c’far eshte pluhuri pjekes? soda e bukes vall?

  • @Dena, pluhuri pjekes nuk eshte soda e bukes, por nje substance e ngjashme me soden e bukes ne pamje e cila i fryn embelsirat gjate pjekjes. Ne eng. e gjen nen emrin Baking Powder.

 56. ka mundesi te shkruni receten e kopenghages kam nji nostalgji per kte recete

 57. dua te ndaj nje sekret per pandispanjen qe s’keni nevoje t’a lyeni me leng portokalli apo ekspres por gjate kohes qe e pergatisni pra kur jeni ne fund pasi keni perzier perberesit hidhni uje me luge gjelle psh. per 6 luge miell, 6 luge sheqer , 6 veze hidhni dhe 6 luge gjelle uje, dhe pastaj piqeni ne tave te lyer me gjalp dhe miell

 58. Lola dhe une e kam provuar receten qe eshte publikuar dhe njesoj si Manjola nuk kam mbetur e kenaqur nga cilesia e pandispanjes. Doja te provoja receten tende por aty thuhet qe duhet perdorur qumeshti pluhur, nese nuk mund te gjej qumesht pluhur mund ta zevendesoj me qumesht normal??

 59. shume embelsirat e mira veq ma shume me koone pas shume ma mire

 60. Nese nuk i pengon administratorit te kesaj faqeje do e kisha postuar receten origjinale te trileqes,te cilen e kam provuar shume here dhe ka dale shume e mire.

  Përbërësit:
  * 6 vezë
  * 400 gr sheqer
  * 400 gr miell
  * 1 pluhur paste(pecive(kosovarqe),baking soda,bakin)
  * 1vanil sheqer
  * 1/2 lit. ajkë “Hoplla”
  * 2 lit qumësht
  * 400 gr qumësht pluhur “Nestlle”(qumesht per bebe une e perdor edhe qumesht per kafe qe eshte ne gjendje pluhuri)
  * 1/2 kg karamel.

  Përgatitja:

  Tunden të bardhat e vezëve gjersa të shkumojnë mirë. Shtohet sheqeri për të vazhduar tundja, gjersa masa të formohet shkumë e qëndrueshme.

  Shtohen të verdhat dhe vazhdon tundja. Kësaj mase i shtohet mielli i përzier me pluhur paste dhe sheqer vanilje, duke e përzier me lugë(jo me mikser), gjersa masa të kompaktësohet.

  Brumi derdhet në tepsi shporeti të lyer me yndyrë.

  Futet në furrë të nxehtë me temp.180 gardë Celsius që të piqet për afro 30 min.

  Në nje ene perzihen 2 lit.qumesht te vaket me 400 gr qumesht pluhur deri te shkrihet mire qumeshti pluhur mandej i qitet ajka(HOPLLA-per kosovaret).(keto perzihen vetem me luge assesi me mikser sepse dendesohen -trashen) Kjo masë qumështi hidhet mbi pandispanjën e ftohur duke e shpuar me piru në rast nevoje,që ta pijë mirë qumështin.

  Nëse karameli është mjaftueshëm i trashë, hidhet mbi, e nëse është i hollë, mirë është ai të qitet mbi trileqe atëherë, kur edhe shërbehet,kuptohet pasi të pritet në katrorë.(une e preferoj te ja qes pasi e servoj ne pjata duket me e bukur kur i rrjedh karameli anash :D)

  Receta e marre nga :Fikrije Ukelli -Ceka (Kosovaret e njohin).

 61. une do te thoja ta ktheni kekun permbys dhe mundesisht beni disa vrima me pirun…Sa per kremin e qumeshtit nuk e di ne se eshte vertet e nevojshem te perdoret qumesht pluhur,une kam perdorur vetem half and half dhe qumesht te kondensuar

 62. Manjola thote:

  Trilecen e kam ngrene ne Tirane dhe ishte e bute dhe qumeshti nuk ishte aq i trashe. e bera me kte recete por sme doli dhe aq e mire. Pandispanja nuk e thithi mire deri ne brendesi qumeshtin plus qe qumeshti me doli shume i trashe edhe pse e rraha me dore. Do te doja qe permasat te jene te shkruajtura me gota e jo me Ml apo Gr. ne qofte se ka dikush qe mund te me jape receten me permasat me gote do ta provoj dhe njehere.

 63. ndoshta per shkak se e ngrohte pandispanja here tjeter ia kam hedhur te vaket dhe te prere me pare

 64. lola ne udhezime thuhej te rrihen me mixer dhe te hidhen mbi pandispaje te ngrohte, ne fakt une kam gatuar dhe shume here te tjera dhe nuk i kam rrahur dhe i kam hedhur ne pandispanje te vaket dhe te prere me pare.flm

 65. ju lutem a ka mundesi gjermanishte me shkru -ku perberja gjendet ne gjermanie-produktet

 66. Per Ledi dhe Iva:
  U qendron mbi torte pasi qe i keni rrahur me mixer.LLojet e qumeshtit nuk duhet rrahur me mixer(pasi qe pana dendesohet),duhet vetem te perzihen dhe te hidhen mbi torte kur torta te jete e ftohur.

 67. dhe mua me qendronte mbi pandispanj perzierja e qumeshtave dhe pse nuk e bera me qumesht pluhur, mos ndoshta i kam rrahur shume me mixer dhe perzierja doli e dendur. pandispanja me doli e mire.

 68. nona ushqimit thote:

  faqe e papame per te te shendoshur hahahahha 😛 😛 :p

 69. cka eshte pluhur pjekes

 70. pershendetje,mua kremi i qumeshtit me del i trash,aq sa qendron mbi pandispanje dhe ajo nuk laget,cfare bej gabim? qumeshti pluhur e ka fajin,sa do qe e njoma me nje got uji prap arrin te jet si sfungjer per qumeshtrat e tjere :(((((((((((

 71. faqe e mrekullueshme ..nga nje grua e cila po kerkon dashurine ever8…

 72. Tani pluhuri pjekes eshte baking soda, por pana un e di qe eshte whipped cream dhe jo cooking cream, ne anglisht si quhet qumeshti pluhur dhe cfare eshte rum ne anglisht, flm shumm

 73. pershendetje
  qumeshtin pluhur duhet zbutur ne fillim? ndryshe nuk del e lengshme perberja

 74. new mama thote:

  komplimenta

 75. E provova…vertet e mire…falemnderit.

 76. Sot bleva te gjithe perberesit per kete recete…pata pak veshtiresi me qumeshtin pluhur, por me ne fund e gjeta.
  Neser dua ta provoj.
  Kete sit e kam zbuluar vetem para pak ditesh dhe kam provuar già 3 nga keto receta…dhe nuk do e le me kaq.
  Komplimente vertet..ciaoooo dhe falemnderit!

 77. “Une gatuaj” te bej komplimentet e mia per sitin.
  Gatimi eshte passioni im dhe gjej zgjedhjen e recetave qe ke bere, fantastike.
  Desha te di a ka ndonje menyre per te te shkruar ne privat?!!!
  Falemnderit!

 78. Jom kuzhinier me pelqen shkum kjo lloj torte po ashtu dhe familjes sime i pelqen

 79. jo me qumesht bebesh nuk behet, te pakten une keshtu e di, gjithsesi stafi i unegatuaj mund te konfirmoje ose jo.

 80. dhimitra thote:

  embelsire fantastike,burri im nuk i ha shume embelsirat po kjo eshte e preferuara e tij ,faleminderit per receten

 81. cfar esht pluhur pjekes….qumesht i plot..qumesht i kondesuar….dhe a mund ne vend e rumit me zevendsu dicka tjeter klm

 82. Jo, qumeshti i kondesuar eshte qumeshti panda qe i themi ne,shume i embel dhe si krem i trashe. Pyet ne supermarket me emrin qumesht panda se patjeter duhet te kete..

 83. emiljana thote:

  flm shum per ndihme mduket ky qumshti i kondenzuar qenka i perafert me ushqimin e bebeve ( qumsht i bebeve)…se nuk mund ta gjej origjinalin

 84. Pluhuri pjekes nuk eshte niseshte, eshte pak a shume si soda, mund ta gjesh me emrin ne anglisht “baking powder”. Pyet ne supermarket se e gjen

  Edhe qumeshtin e kondesuar e gjeni ne supermarket, pyesni njehere neper supermarkete te medhenj.

 85. emiljana thote:

  ne Kosove si mund te gjendet qumshti i kondenzuar?

 86. pershendetje si mund ta gjej ne Kosove ket qumshtin e kondenzuar.nese mundeni ndihmomni se jam nje adhuruese e kesaj recete

 87. Anonym thote:

  shum djegse :P.

 88. Faleminderit shum Une gatuaj per sqarim e qumshtit, un e pregadita, eshte shuuum e shishme!!

 89. albani thote:

  ok po kto lloj qumshtesh ku mundemi me i gjet po ket rum fakultaive ku pre a ku muj me e gjet? a te lutem me ndimoji ok cao

 90. pershendetje, me keto qumshat sikur u morem vesh po ky pluhuri pjekes c’fare eshte?niseshte

 91. ju lutem a mund te me shpjegoni keta qushta se vetem qumshtin pluher e kuptoj cili eshte, qumsht te plot dhe te kondesuar nuk po i kuptoj edhe pse keni dhen disa sqarime me lart prap e kam te pa kjart, a lypen me keta emra edhe ne market apo keshtu quhen ne gjuhen poullore? Ju lutem te me pergjigji se fort po me pelqen ky recept. Faleminderit paraprakisht!

  • Ola, qumeshti i plote i referohet qumeshtit te thjesht te lopes, atij qe gjen te ambalazhuar ne kuti dhe qe ne e konsumojme cdo dite por te paskremuar, pra me yndyren e plote te tij e cila zakonisht eshte 3.5%.
   Qumeshti i kondesuar eshte qumesht te cilit i eshte shtuar shume sheqer, tipi qumeshti panda i cili eshte i trashe dhe me ngjyre pak si te verdhe. Nuk e di sesa munda te te ndihmoje. Per cdo paqartesi me shkruaj!

 92. tash qumshti i plot qfar eshte?

 93. ne vend te qumshtit te kondesuar a mundet te perdoret qumsht i thjesht ?

 94. qka do te thot pana koda qka eshte ajo te lutem me tregoni

 95. si pergaditet kremi karameli…?

 96. qumeshti pluhur eshte ne formen e pluhurit, ne gjendje te thate te cilit i eshte hequr e gjithe sasia e ujit, kurse qumeshti i kondesuar eshte qumesht ne gjendje te lengshme por i koncentruar(1/2 ml qumesht te kondesuar nese e perzien me 1/2 uje ka permbajtjen e nje qumeshti natural}.

  P.S kur e valon shume qushtim dhe avullon nje pjese e ujit do te shikosh qe masa behet me e trashe por nuk i humbet shija

 97. po une shum i pelcej trilecet por nuk jam tu ju kuptuar me ket qumshtin…qumshti i kondensuar dmth i vluar dhe i del uji edhe atij sepse vlom dhe mbetet pa uj si aj pluhur.
  Desha tju pyes se nese nuk ke i shton qumsh te kondensuar a e humben shijen trilecja…

 98. Blerta, absolutisht nuk jane e njejta gje… Nese do te lexoje komentet e meparshme e kam theksuar cfare eshte njera e tjetra: qumshtit pluhur i eshte hequr komplet uji dhe nuk eshte aq i embel sa qumeshti i kondesuar, te cilit kur kemi qene te vegjel i kemi thene qumesht panda.

 99. Falemderit shume per receten, por me duket eshte bere nje gabim , sepse qumeshti i kondensuar me ate pluhur logjikisht del qe jane e njejta gje ?

  Nese mund te me jepni nje shpjegim mi qumeshtin e kondensuar sepse sipas Wikipedia qumeshti i kondesuar eshte qumeshtu pluhur dhe vete fjala e tregon qe ashtu eshte, ndoshta duhet te perdorni nje term tjeter:

  http://en.wikipedia.org/wiki/Condensed_milk

  Pres pergjigjen tuaj te di me konkretisht cfare eshte qumeshti i “kondensuar”.

 100. eda,mund te perdoresh qumesht lope,qumesht normal,ne vend te qumeshtit pluhur,dhe pluhuri i pjekjes mund te perdoresh nje bustin qe quhet Baking Powder

 101. po qumeshtin pluhur si mund ta gjejm ne itali se kam pyetur dhe asnjeri nuk e njeh,dhe pluhuri pjekes mos eshte lievito per embelsira?ne pritje te nje pergjigje ju falenderojm per recetat e mrekullueshme qe na jepni.

 102. Pana eshte qumesht i parapergatitur me sheqer. Panan e gjen ne cdo supermarket.. me emrin Pana embelsire.. Ose sic thuhej me lart, me marken HOPLA

 103. cfar eshte pana??

 104. ku nundemi ne e gjet qumshtin e kondensuar, dhe nese mundeni ne menyre me konkrete me tregu se qfar shruan ne paketimin e tij, qfar marke ka, spse nuk po mund ta gjej askund :S:S

 105. elidona thote:

  cfare eshte pluhuri pjekes “une gatuaj”??

 106. Po, Hopla eshte nje marke qe prodhon panen per embelsira.
  Qumeshti i kondesuar eshte ai qumeshti qe gjendet ne kuti alumini, apo qe dikur i kemi thene qumesht Panda.

 107. a mund te na thoni ndryshe si i thon qumeshtit te kondensuar …? dhe qysh muj me gjet neper shitore…pana a asht hopla per torte ?????

 108. a abn me diit qysh i thonn ndryshee qumeshtit te kondensuar dhe panes…-pana mos eshte hopla per tortee ?

 109. Po, rrahesi elektrik ne minimum.
  Qumeshti i kondesuar ne ang quhet Evaporated Milk, ndersa pana per kuzhine duhet te quhet Cooking Cream apo Single Cream apo Pouring Cream

 110. Kur pergatisim kekun rahjeme shpejtesi te ulet kupton qe rahsje elektronike duhet ne minimum apo jo?
  Ku ndryshon pana nga qumshti i kondicionuar? Pana eshte krem qumshti apo jo?. Po e kerkoj ne Angli por ne duqan sme kuptuan kur i thash , ndaj kerkoj ndihmen tuaj

 111. Qumeshti qe gjendet ne kuti alumini, dikur i kemi thene qumesht panda

 112. cfare eshte qumesht i kondesuar ju lutem?

 113. E kam provuar kete recete te tileqes por me ka dal shume e thate a eshte receta kshtu a po kam bere ndonje gabim gjate gatimit, do kisha deshire te dij gabimin apo nese eshte vet ashtu receta.

  Ju falemnderit.

 114. A mund te na sygjeroni receta te reja per femije te moshen 8-10 muajsh/
  ju falemnderit

 115. Kam pershtypjen se quhet Leuvre (nga Lievito ne nje fjalor qe gjeta it-fr)

 116. Faleminderit per shpjegimin por mund te me thoni ne fengjisht eshte

  LEVURE INSTANTANEE apo POUDRE A PATE ? Sepse ketu ku jetoj une ka 2 lloje pudrash N.Q.S. Faleminderit

 117. Pluhuri pjekes perdoret ne vend te majase se birres, vetem se nuk ka nevoje qe brumi te vije, por fryhet menjehere ne furre. Ne italisht e gjen Lievito Instanteo ndersa ne anglisht Baking Powder

 118. Cfare eshte pluhuri pjekes

Pershtypja juaj per kete recete

Adresa juaj email nuk bëhet publike.

 
 
 
 
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.