Akullore e bërë në shtëpi me çokollatë

Kur vjen stina e veres, akulli yne i frigoriferit fillon te mbushet me akullore dhe sorbeto nga te gjitha shijet te blera ne supermarket. Pse te mos provojme ta realizojme vete akulloren ne shtepi pa ndihmen e makines per akullore? Nuk eshte shume e veshtire; me perberesit e zgjedhur me kujdes dhe me pak durim, mund te perftojme akullore me te gjitha shijet dhe ngjyrat e preferuara prej nesh. Me poshte po iu paraqesim receten e akullores me te dashur, asaj me cokollate!

Per gjysme kg akullore me cokollate

 • 250ml qumesht
 • 250ml pana per embelsira
 • 100gr cokollate te zeze
 • 100gr sheqer
 • 2 te verdha vezesh
 • 1 luge miell

Parapregatitje: Vendosim nje tenxhere celiku (jo alumini!) ne akull.

Si fillim, veme cokollaten e zeze per tu shkrire ne banjomari.

Nderkohe ziejme qumeshtin bashke me miellin per disa minuta duke i perziere vazhdimisht derisa te formohet nje perberje kremoze jo shume e trashe. E heqim nga zjarri, shtojme dalengadale cokollaten e shkrire duke vazhduar perzierjen me kujdes, mbulojme siperfaqen me leter celofoni ne menyre qe te mos zere nje shtrese te holla dhe e leme perberjen te ftohet ne temperature ambjenti.

Rrahim me ndihmen e nje rrahesi elektrik te verdhat e vezeve me sheqerin per disa minuta derisa te perftojme nje mase me ngjyre te hapur.

Kur perberja me cokollate te jete ftohur, shtojme ne tenxhere edhe vezet me sheqerin duke i perziere mire dhe i vendosim te gjitha ne zjarr shume te avashem (ose ne banjomari).

 

76 Comments

 1. Shum shum e mir

 2. Shume te mira keto receta ju urojme sukses

 3. Po pana kur i hidhet ?

 4. Si gatuhet havjari
  Të lutem na e tregoni

 5. a mund te me tregoni qfar eshte pana

 6. cum e mire

 7. Cfare eshte banjomari..?

 8. Shum flm x receten….<3

 9. Eshte shhh fantastike ♥ ju adhuroj UneGatuaj !!!!!!!!!! Jeni me te miret

 10. Anonym says:

  e bera dhe ishte shume e mire flm.

 11. duket sh e mire po une pertoj te beje

 12. sammy sam says:

  do ta provojme

 13. Me pelqen shume kjo recete do ta provoj nje dite ta bej. Ju lutem beni receta te thjeshta sepse me pelqejne.

 14. Panen duhet ta rrahim para se ta hedhim ?

 15. Shume e mire vetem dua ta di se si behet recete per akullore dredhez a ka mundesi te me tregoni?

 16. Ne kete faqe une gatuaj nje bote me receta ka gjera te cilat si kemi ngren ndonjehere, jane gjera te shijshme keshtu vazhdoni, ju dua, jeni me te miret ♥ ju uroj suksese.

 17. Sidorela says:

  Dua te di a duhet cokollaten e zeze te jete pluhur a te jete si ato cokolatat ne qe i hame?

 18. Nje luge te madhe me miell?

 19. Falemenderit shume

 20. Pana per embelsira? Ka ndonje emer tjeter, sepse nuk po e di cfare eshte.

 21. Deshiroj ta pregatis edhe une mirepo nuk e di cka eshte pana per embelsira, ju lutem me tregoni. Pershendetje.

 22. Sa e lehte kjo akullorja per tu bere, faleminderit shume.

 23. Xhuljo123456 says:

  A ndryshon gje nese i hedh te kuqin nje here dhe te verdhin e vezes pastaj?

 24. Cfare eshte mikseri? Po letra celefoni? A mund te behet pa mikser, nese po cfare duhet te perdorim ne vend te mikserit? Pres pergjigje, flm ju pershendes Ana.

 25. Ju jeni nje emision shume i mire dhe gati se gjitha recetat e juaja, sidomos ato te torteve i pregatisim shume.

 26. A mund te behet pa mikser?

 27. GIULIA.SHAQJA says:

  ME PELQEN SHUME RECETAT UNE GATUAJ E BERA DHE E PROVOVA SI KABUNIN ME RRUSHE TE THATE SI OKULLOREN MBETA SHUME E KENAQUR JU FALEMINDERITDHE JU UROJME SHUME RECETAT UNE GATUAJ PERSHENDETJE NGA GIULIA

 28. GIULIA.SHAQJA says:

  ME PELQEN SHUME RECETAT UNE GATUAJ E BERA DHE E PROVOVA SI KABUNIN ME RRUSHE TE THATE SI AKULLOREN, MBETA SHUME E KENAQUR. JU FALEMINDERIT DHE JU UROJME SHUME RECETA UNE GATUAJ, PERSHENDETJE NGA GIULIA.

 29. Nuk jam e sigurt a behet, se disa thone se behet keshtu disa ashtu e me radhe. Pres pergjigje, flm.

 30. E provova shume shume shume e mire, urime.

 31. A mund te perdorim dicka tjeter ne vend te cokollates sepse nuk me pelqen cokollata, aq me teper ne akullore, pres pergjigje sa me shpejt.

 32. shume e mire po a mund te provohet me dicka tjeter pervec cokollates

 33. Po akulloren duhet ta fus ne akull? Po pres nje pergjigje

 34. Eshte shume e shijshme.

 35. E mrekullueshme kjo receta, vertete shume e shijshme 🙂

 36. I like it!

 37. Akullorja me doli shume e shijshme ma pelqyen te gjithe. Une dua te di se per sa persona behet fjale.

 38. E pergatita dje dhe e lashe gjithe naten ne frigorifer, mezi pres te shkoj ta provoj sepse dukej shume e mire, i ndoqa udhezimet tuaja dhe me pelqejne recetat qe paraqisni sepse jane shume te thjeshta dhe te shijshme, me pak durim cdo gje perfekte, thnx.

 39. florentina says:

  Jeni shume te mire edhe sidomos me keto receta te mrekullueshme, FLORENTINA MORINA.

 40. katerina topalli says:

  Shume faleminderit per pergjigjen, do ta pergatis sapo te mundem dhe do te ndjek gjithmone recetat tuaja.

 41. E shijshme duket, do ta provoj dhe une kete recete.

 42. katerina topalli says:

  A mund te behet akullorja pa pane? Pres nje pergjigje. Me recetat e tjera kemi mbetur te kenaqur familjarisht.

  • @Katerina, me behet qejfi qe keni mbetur te kenaqur nga recetat tona. Persa i perket pyetjes tende, tek kjo recete per akullore nuk mund te eleminohet pana. Eshte pikerisht ky perberes qe i jep kremozitet akullores.

 43. Me pelqejne shume.

 44. Mire shume …ju lumte… jeni me te miret…

 45. i love that cook

 46. kisha nje kerkese nese eshte e pranushme;un mendoj qe do ishte akoma me mire nese ju do ti shoqeronit gatimet jo vetem me te shkruajtur por edhe nga nje video perkatese per cdo gatim,sepse te gjitha ato zonja do e kishin me te lehte gatimin,shpresoj qe te me keni kuptuar,me respekt (kendi)

 47. na knaqet me keto receta kaq te kendeshme,,dhe shum te lehta per ti mesuar,e gjitha kjo fale jush qe i tregoni kaq mire dhe kaq qarte,urime.kendi

 48. lejlaomerbashi says:

  Ju kam ndjekur dhe do tju ndjek gjithmone, kete mendim jua kam thene edhe njerzve te mij qe njof Lejla

 49. lejlaomerbashi says:

  Une personalisht ndihem mire me materialin tuaj,me pelqen guzhina juaj dhe menyra se si i interpretoni.Ju faleminderit dhe ju uroj shume suksese te metejshme Lejla

Leave a Reply

Adresa juaj email nuk bëhet publike.