Biskota amareta

Pregatitja e amaretave ne kushtet e shtepise nuk eshte e veshtire; me pak vemendje dhe kujdes mund te realizojme keto embelsira te vogla teper te shijshme me te cilat do te shoqerojme kafen, cajin apo nje gote vere te embel. Sipas deshires, mund ti shtohen gjithashtu edhe lekure limoni te grire ne rende, vanilje, kanelle etj.

Perberesit per amaretat

 • 200gr sheqer
 • 150gr bajame te qeruara te embla (ose 200gr nese perdorim vetem bajame te embla)
 • 50gr bajame te qeruara te hidhura
 • 2 te bardha vezesh

Gjeja e pare qe duhet bere per pregatitjen e amaretave eshte t’i heqim lekuren bajameve duke i vendosur per disa minuta ne uje te nxehte. I qerojme dhe i veme te thahen ne furre te parangrohur ne temperature rreth 100°C per afer 20 minuta.

Nderkohe rrahim te bardhat e vezeve derisa perberja te jete e qendrueshme e te mos bjeri nga ena dhe i fusim ne frigorifer.

Kur bajamet te jene gati, i shtypim ne havà apo i kalojme ne mikser, i bashkojme me sheqerin dhe kremin e te bardhave te vezeve duke e punuar masen shume mire me dore derisa te behet e bute dhe pak ngjitese.

Me brumin e perftuar formojme sfera te vogla te cilat i shtypim pak ne mes dhe i vendosim te barazlarguara nga njera tjetra ne nje tave te shtruar me leter furre. I pjekim amaretat ne furre te parangrohur ne 150°C per rreth 1 ore apo derisa ne siperfaqe te kene marre nje ngjyre te arte.

°
 

5 Comments

 1. Para se te futen ne sobe per tu pjekur, masa vihet ne nhe tenxhere super flakes me zjarr te javashem. Kurfillon sheqeri te karamelizohet hiqet dhe me dy luge hidhet ne tave. Pasraj i pjek. Ky eshte sekreti. Provojeni. Mimi

 2. shqiptar says:

  E bera kete recete, por kur i fus ne furre me hapen dhe behen si pete, ku eshte sekreti?

 3. shume te mira dhe cilesore por tani po ngaterrohem, behen me te mira me miell apo pa miell?

 4. nuk perdoret miell:)perdoren vetem bajamet dhe ingredientet e tjere te siperpermendur.

 5. po miell sa duan?

Leave a Reply

Adresa juaj email nuk bëhet publike.