Salcë tahini e bërë në shtëpi

Salce tahiniKjo salce kremoze me nje shije te kendshme hudhrash harmizohet mrekullisht me shijen e Qofteve me qiqra (Falafel), Qengjit te pjekur apo perimeve te gjalla te zhytura ne kete salce.

Perberesit

  • 1 filxhan çaji Tahini te blere ose te bere ne shtepi (per receten klikoni ketu)
  • 4 thelpinje hudhra te grira holle
  • lengun e 1 limoni
  • 4 luge vaj ulliri ekstra te virgjer
  • 2 luge uje te ngrohte ose me shume per te rregulluar trashesine e salces
  • 1 luge te vogel kripe

Shtypim shume mire me luge hudhrat me kripen derisa te na formohet nje lloj kremi. Shtojme tahinin, lengun e limonit dhe vajin e ullirit dhe vazhdojme perizerjen derisa te kemi perftuar nje salce homogjene. Nese salca rezulton shume e trashe, shtojme luge luge uje te ngrohte.

E ruajme ne frigorifer ne nje tas me kapak per maksimumi 5 dite. E sherbejme ne temperature ambjenti.

Foto nga: http://karma-free-cook

 

One Comment

  1. perperim alicani says:

    Salsa tahini shune e mire e pergstita ne shtepi dhe ngelem te kenaqur.

Leave a Reply

Adresa juaj email nuk bëhet publike.

 
 
 
 
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.