Humus me qiqra

Humus me qiqraHumusi me qiqra eshte nje krem teper i shijshem i kuzhines Arabe e cila sherbehet si antipaste duke u shoqeruar me buken tipike Arabe, apo edhe me perime te gjalla.

Perberesit

 • 300gr qiqra te thata
 • 2 luge tahini (gjalp susami)
 • 2 thelpinj hudher
 • 1 luge te vogel kumin pluhur
 • 4 luge vaj ulliri
 • 1-2 luge leng limoni
 • kripe

…per zbukurim

 • 1 luge majdanoz te grire
 • spec te kuq djeges ose te embel

Vendosim qiqrat ne uje te ftohte per te pakten 12 ore dhe i leme te zbuten ne nje ambjent te fresket (ose brenda ne frigorifer). I shplajme mire dhe i ziejme ne nje tenxhere me uje te valuar per rreth 45 minuta, apo derisa te zbuten plotesisht. I kullojme duke ruajtur pak nga uji i zierjes.

Ne nje tigan, ngrohim 2 luge vaj ulliri, shtojme hudhren e grire holle, qiqrat dhe i leme te marrin shije per rreth 5 minuta duke avulluar keshtu edhe uji i tepert. E transferojme te gjithe masen ne mikser, shtojme kuminin, kripen, tahinin, lengun e limonit dhe i perziejme derisa te kemi perftuar nje krem te bute dhe homogjen. Nese humusi i qiqrave rezulton shume i trashe, shtojme pak nga lengu i zierjes se tyre.

E hedhim humusin ne nje tas ose ne nje pjate te ceket dhe e zbukurojme me majdanoz te grire holle, pak spec te kuq dhe 2 luge vaj ulliri. Me kete salce shoqerojme buken e thekur, perimet, buken azimo apo buken (piten) tradicionale arabe.

E ruajme humusin ne frigorifer per 2-3 dite ne nje tas te mbyllur me kapak.

*Keshille: Nese duam te kursejme kohe, mund te blejme qiqrat e zjera te gatshme.

Foto nga: http://edible-moments.blogspot.

 

6 Comments

 1. A mund te gatuhet pa tahini?

 2. Lengu i limonit nuk permendet ne listen e perberesve.
  Sa duhet perdorur?

 3. Cfare jane qiqrat, a mos valle kan formen e leblebiave vetem se jane me te forta se leblebijat?

Leave a Reply

Adresa juaj email nuk bëhet publike.

 
 
 
 
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.