Antipasta

Sallatë Kapreze

Sallatë Kapreze

Sherbehet per: 4 persona

Veshtiresia: shumë e thjeshtë

Kjo sallate italiane perdoret shpesh si antipaste, por ndonjehere mund te sherbeje edhe si pjate e dyte per ata qe duan te ruajne linjat. Eshte e perbere nga domate dhe djath mocarela, te prera keto […]

View Recipe

 
“Shportëza” domate me oriz

“Shportëza” domate me oriz

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 35 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Nje antipaste teper e thjeshte per t’u pregatitur, sjell ne ditet e festave ngjyrat ne tavoline pervec shijes se saj shume te vecante. Lajme domatet, presim pjesen e poshtme te tyre te cilen do ta […]

View Recipe

 
Rolè proshute të shijshme

Rolè proshute të shijshme

Sherbehet per: 4 persona

Veshtiresia: shumë e thjeshtë

Keto rolè, kaq te thjeshta per tu pregatitur dhe kaq te shijshme ne te njejten kohe, jane te preferuara si nga te rriturit ashtu dhe nga femijet. Mjafton te merrni disa feta proshute te pjekur, […]

View Recipe

 
Tost në furrë

Tost në furrë

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 15 minuta

Veshtiresia: shumë e thjeshtë

Keto toste mund te sherbejne si antipaste apo si nje mini vakt ne cdo moment te dites. Si fillim, ndajme buken e tostit ne dy pjese, horizontalisht ose diagonalisht. Presim mocarelen ne 8 feta te […]

View Recipe

 
Vezë të mbushura

Vezë të mbushura

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 7 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Vezet e mbushura, nje antipaste shume e shijshme dhe e lehte per t’u gatuar, pregatiten kryesisht me djathin Feta dhe mund te ruhen ne frigorifere per disa dite.  Te fresketa dhe shumengjyreshe, ato serviren ne […]

View Recipe