Fruta

Aperitiv joalkoolik Spritz me shegë

Aperitiv joalkoolik Spritz me shegë

Sherbehet per: 4 persona

Veshtiresia: e thjeshtë

Nje aperitiv joalkoolik ideal per tu sherbyer perpara nje darke festive jo vetem per shkak te shijes se tij, por edhe te pamjes! Vlerat ushqyese te lengut te sheges jane fantastike: eshte e pasur me […]

View Recipe

 
Fiq me mjaltë pikant dhe djath dhie

Fiq me mjaltë pikant dhe djath dhie

Sherbehet per: 4 persona

Veshtiresia: e thjeshtë

Nje antipaste vjeshtore teper e vecante, ku shija e embel e fiqeve dhe mjaltit bashkohet me shijen e kripur dhe te fresket te djathit te dhise. Bashkojme fillimisht mjaltin me piperin e zi ne nje […]

View Recipe

 
Tortë djathi (cheesecake) me luleshtrydhe

Tortë djathi (cheesecake) me luleshtrydhe

Sherbehet per: 10-12 persona

Koha e gatimit: 15 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Kete torte e pregatita per te festuar 3 mujorin e djalit tim, te cilit çdo muaj po i pregatis nga nje torte te ndryshme! Eshte fantastike, teper e thjeshte dhe mbi te gjitha mund te […]

View Recipe

 
Kek me mollë

Kek me mollë

Sherbehet per: 6-8 persona

Koha e gatimit: 40 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Nje kek me molle i thjeshte dhe i shijshme te cilin na e sugjeron nje fansa jone. Faleminderit per receten Aida Juli! Qerojme mollet, i presim ne feta te holla dhe i sperkasim me lengun […]

View Recipe

 
Si të pjekim gështenjat në furrë

Si të pjekim gështenjat në furrë

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 30-40 minuta + 2 orë koha e regjies së gështenjave

Veshtiresia: e thjeshtë

Menyrat per te gatuar geshtenjat jane te shumta: te pjekura ne zjarr ne tiganin e posaçem me vrima, te pjekura ne furre, te ziera me gjithe lekure apo te ziera duke i hequr lekuren e […]

View Recipe