Garnitura

Si të pregatisim kus kus

Si të pregatisim kus kus

Sherbehet per: 1 person

Koha e gatimit: 7 minuta

Veshtiresia: shumë e thjeshtë

Kus kus-i eshte nje lloj bullguri me origjine nga vendet Arabe, shume i thjeshte per tu pregatitur dhe teper ekonomik. Shoqeron ne menyre perfekte mishin me pak leng, por mund te sherbeje edhe si pjate […]

View Recipe

 

Lakër e bardhë me salçiçe

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 50 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Kete pjate mund ta sherbeni si garniture per mishin e kuq apo mund ta servini edhe si pjate te vetme nese shtoni sasine e perberesve. Falenderojme Elona Racaku per kete recete! Ne nje tigan te […]

View Recipe

 
Speca të mbushura me djathë të bardhë

Speca të mbushura me djathë të bardhë

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 30 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Specat e mbushura me djath te bardhe, perbejne nje garniture shume te shijshme me shije mesdhetare. Jane ideale per te shoqeruar mishin e kuq, sidomos biftekun e viçit ose berxollat e derrit. Lajme mire specat, […]

View Recipe

 
Patate fizarmonikë

Patate fizarmonikë

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: rreth 1 orë

Veshtiresia: e thjeshtë

Si thoni per nje garniture me protagonist kryesor patatet, te cilat pervecse teper te shijshme jane edhe shume skenografike? Mund ti perdorni per te shoqeruar per shembull mishin e qengjit ne dreken e Pashkeve, apo […]

View Recipe

 
Copëza patate në furrë me proshutë

Copëza patate në furrë me proshutë

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 45 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Kjo eshte nje garniture shume e shijshme, e cila kerkon minimumin e aftesive ne kuzhine dhe pregatitet ne pak kohe. Perberesit jane te thjeshte, patate, proshute, djath kackavall, vaj ulliri… por kombinimi i tyre eshte […]

View Recipe