Pjata të dyta

Pulë me oriz në furrë me domate dhe borzilok

Pulë me oriz në furrë me domate dhe borzilok

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 55 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Per dreken e se dieles apo per raste te veçanta, une preferoj recetat “one pot”, pra qe i vendos te gjithe perberesit ne nje tave (ose tenxhere), vendos alarmin e furres per 45 minuta, dhe […]

View Recipe

 
Gjellë me presh

Gjellë me presh

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 45 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Preshi eshte gatuar tradicionalisht nga gjyshet tona, mbase per koston e tij te ulet ku me pak shpenzime mund te ushqeje te gjithe familjen. Me poshte po ju sjell variantin me mish viçi, por per […]

View Recipe

 
Tavë me pulë dhe patate aromatizuar me erëza mesdhetare

Tavë me pulë dhe patate aromatizuar me erëza mesdhetare

Sherbehet per: 4-6 persona

Koha e gatimit: 55 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Diten e diele, atehere kur teorikisht duhet te kemi me shume kohe per te gatuar dhe shijuar diçka ndryshe, atehere kur familja mblidhet e gjitha rreth tavolines, ne shtepine time ne fakt ndodh krejt e […]

View Recipe

 
Gjellë me bizele, patate dhe karrota

Gjellë me bizele, patate dhe karrota

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 45 minuta

Veshtiresia: e thjeshte

Per nga shija kjo gjelle te kujton pranveren… bizelet e sapodala, te vogla, te cilat shoqerohen mrekullisht me patatet dhe karrotat dhe aromatizohen me koper te fresket. Kur eshte sezoni i tyre, une ble 5 […]

View Recipe

 
Fasule me perime

Fasule me perime

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 40 minuta

Veshtiresia: e thjeshte

Kur jashte eshte ftohte, e vetmja gje qe dua eshte nje pjate e ngrohte me fasule shoqeruar me buke te thekur, turshi dhe djath te bardhe. Dhe kur kete pjate e konsumon pa bere naze […]

View Recipe