Receta për fëmijë

Petulla tigani (Pancakes ose petulla Amerikane)

Petulla tigani (Pancakes ose petulla Amerikane)

Sherbehet per: 6 persona

Koha e gatimit: 30 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Petullat Amerikane jane nje lloj petulle e servirur per mengjes sidomos ne Ameriken Veriore me nje diameter rreth 12-20cm. Receta tradicionale kerkon qe si perberes kryesore te jene gjalpi, mielli, sheqeri, qumeshti dhe vezet. Megjithate egzistojne lloje te […]

View Recipe

 
Bizele me pançetë në tigan

Bizele me pançetë në tigan

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 15 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Bizelet ne tigan me pançeta jane nje garniture shume te shijshme per te shoqeruar pjatat e dyta te mishit apo peshkut, te skuqurat, per te aromatizuar makaronat apo orizin etj. Gjithashtu per shkak te shijes […]

View Recipe

 
Biskota me miell orizi

Biskota me miell orizi

Sherbehet per: 10-15 persona

Koha e gatimit: 12 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Nje lloj tjeter biskotash, ato me miell orizi! Te lehta, te shijshme dhe mbi te gjitha teper te tretshme per personat qe kane probleme me stomakun, sepse ky miell nuk permban gluten. Keto biskota jane […]

View Recipe

 
Krapfen (bombolone)

Krapfen (bombolone)

Sherbehet per: 12 persona

Veshtiresia: e thjeshtë

Krapfen (e quajtur edhe Kraffen apo Bombolone) eshte nje embelsire tipike austriako-bavareze e cila pregatitet me shpesh gjate festes se karnavaleve. Zakonisht mbushet me krem pastiçerie, reçel kajsish, reçel kumbulle, çokollate etj. Mendohet se emri […]

View Recipe