Ëmbëlsira

Sultjash

Sultjash

Sherbehet per: 8 persona (8 kupa)

Koha e gatimit: 40 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Sa here im shoq me kerkon ti pregatis sultjash (nje nga embelsirat e tij me luge te preferuara) menjehere ne mendjen time deshifrohet si pilaf me qumesht dhe sheqer (blaaaah!) Mbase kjo lidhet me faktin […]

View Recipe

 
Kek të vegjël me rikota dhe mollë

Kek të vegjël me rikota dhe mollë

Author:

Posted: 12 Nëntor, 2017

Keket e vegjel (muffin) i pregatisim shpesh fundjavave ne shtepine tone duke qene se jane te thjeshte dhe praktikisht mund ti japim shijen qe duam: copeza çokollate, kakao, vanilje dhe çokollate sebashku, fruta te thata, […]

Read More

 
Kek me boronica

Kek me boronica

Sherbehet per: 6 persona

Koha e gatimit: 40 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Prej kohesh kisha disa boronica te vogla te egra te ruajtura ne akull te cilat ne stinen e veres i perdorja çdo dite bashke me tim bir ne pregatitjen e smoothies (qumesht+banane+fruta te ngrira). Me […]

View Recipe

 
Kek me banane dhe musli

Kek me banane dhe musli

Sherbehet per: 6-8 persona

Koha e gatimit: 25 minuta

Veshtiresia: e thjeshte

Autoresia e ketij keku i perket mikes time Enit, e cila gjithmone pregatit embelsira dhe gatime te tjera sa me te shendetshme dhe padyshim te shijshme. Sapo pashe foton e ketij keku ne Instagramin e […]

View Recipe

 
Semifreddo me çokollatë të zezë (ëmbelsirë e ftohtë)

Semifreddo me çokollatë të zezë (ëmbelsirë e ftohtë)

Sherbehet per: 8 persona

Koha e gatimit: 20 minuta + 12 ore ne akull

Veshtiresia: mesatare

Semifreddo-n per here te pare e kam provuar kete vere ne restorantin Living ne Tirane. Ishte diçka midis kremit dhe akullores, por me nje shije fantastike qe te shkrinte ne goje. Ne teori receta eshte […]

View Recipe