Kek me rrush të thatë

Receta e kekut me rrush te thate qe po ju paraqesim me poshte, eshte nje embelsire shume e bute dhe e lehte per tu konsumuar per mengjes ose per zemer se bashku me nje gote qumesht apo çaj.

Perberesit

 • 260gr miell 00
 • 250gr gjalp ne temperature ambjenti
 • 250gr sheqer
 • 150gr rrush te thate
 • 3 veze te plota+2 te verdha
 • 80ml konjak
 • 1 pako te  vogel pluhur pjekes
 • 1 pako te vogel vanilje
 • lekuren e 1 limoni
 • pak kripe

Vendosim per tu regjur ne nje ene rrushin e thate se bashku me konjakun per rreth gjysme ore (nese do t’ia sherbeni edhe femijeve, zevendesojeni konjakun me uje ose arome rumi te tretur ne uje).

Nderkohe, rrahim me ndihmen e nje mikseri elektrik gjalpin me sheqerin derisa te formohet nje perberje e fryre dhe me ngjyre te hapur. Shtojme vezet e plota nje nga nje duke patur kujdes te mos shtojme te dyten nese e para nuk eshte thithur plotesisht nga perberja, dhe ne fund shtojme edhe te verdhat.

Hedhim miellin e situr, pluhurin pjekes, pak kripe, vaniljen, lekuren e limonit dhe i perziejme shume mire te gjithe perberesit me ndihmen e nje spatule derisa te formohet nje brume homogjen.

Shtrydhim rrushin e thate i cili tashme duhet te jete gati, e kalojme ne pak miell dhe e bashkojme me brumin qe perftuam me siper.

E hedhim perberjen ne nje forme drejtkendore (prej plumcake) me gjatesi rreth 26cm te cilen e kemi lyer me pak gjalp dhe miell dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 170°C per rreth 40 minuta, duke bere gjithmone ne fund proven e pirunit.

E leme te ftohtet per disa minuta ne temperature ambjenti, me pas e heqim nga forma me kujdes dhe e leme te ftohet plotesisht perpara se ta sherbejme te prere ne feta

 

15 Comments

 1. Po me rumin cfare duhet te bej me pas ? duhet ta hedhim ne perzierje apo jo ?

 2. @unegataj.com jeni website me i mire per receta gatimi, jeni bere pike referimi per cdo gatim, ju pergezoj nga zemra.
  Kete kek une e kam gatuar dhe me ka dale fantastik, shume e shijshme si recete, dhe do ta gatuaj perseri. Faleminderit edhe njehere!

 3. valentina Drazho says:

  Keku me stafidhe eshte i kendeshem, por duam te mos jete shum i embel çfare duhet te perdorim se kemi familjare qe jane me diabet dhe me yndyrna. Se nuk duam ti perjashtojme nga tryeza. Faleminderit

  • @Valentina Drazho, rrushit te thate nuk egziston ndonje menyre per tja reduktuar embelsine, e vetmja gje qe mund te besh eshte te perdoresh rrushin e thate te zi qe ka me pak sheqer se ai i bardhi.

 4. A mund te na shpjegoni me shqip kukusin?

 5. Si ta regjim rrushin e thate?

 6. Une dua te beje nje kek te ndryshem me ata qe keni publikuar po nuk di me jepni ndoj sygjerim faleminderit.

 7. @eli, pluhuri pjekes eshte si tip sode, por nuk i jep ngjyren e verdhe kekut dhe i jep nje shije me te mire. Gjendet me emrin baking powder.

 8. A mund te me thoni cfare eshte pluhuri pjekes se nuk e kuptoj?
  Faleminderit

 9. Une e kam bere 1 here kete embelsire dhe i gjithe rrushi i thate ra ne fund te tepsise, si ka mundesi?

Leave a Reply

Adresa juaj email nuk bëhet publike.