Koha për një kafe/çaj

Biskota të rrudhosura me çokollatë

Biskota të rrudhosura me çokollatë

Koha e gatimit: 10 minuta + koha e qëndrimit të brumit gjithë natën në frigorifer

Veshtiresia: e thjeshtë

Biskotat qe po ju parqesim me poshte, te cilat nga forma ngjajne shume me kurabijet me gjalp, mund te pregatiten ne cdo periudhe te vitit, megjithese ideale jane ne raste festash. Shkrijme ne banjomari çokollaten […]

View Recipe

 
Kafen e pregatisni me: (?) Rezultatet e sondazhit

Kafen e pregatisni me: (?) Rezultatet e sondazhit

Author:

Posted: 11 Nëntor, 2011

Nga sondazhi mbi menyren sesi e pregatisim kafen, kemi nje fituese: Kafen e vjeter dhe tradicionale turke! Ky rezultat ishte pak a shume i pritshem, duke qene se shqiptaret jane nje popull qe i ruan […]

Read More

 
Mafins me copëza çokollate

Mafins me copëza çokollate

Koha e gatimit: 25 minuta + koha e ftohjes së mufin në temperaturë ambjenti

Veshtiresia: e thjeshtë

Mafin, nuk jane gje tjeter vetem se kek te vegjel te embel apo te kripur te kuzhines amerikane. Sot po iu propozojme ato me copeza cokollate te cilet jane ideal per te kompletuar nje mengjes […]

View Recipe

 
Kek me miell bajamesh

Kek me miell bajamesh

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 45 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Ky kek kaq i vecante, nuk pregatitet as me gjalp dhe as me miell, por vetem me bajame te grira, sheqer dhe  veze. Preferohet te pritet ne copa te vogla dhe te shoqerohet me caj, […]

View Recipe

 
Biskota me mjaltë dhe arra (melomakarona)

Biskota me mjaltë dhe arra (melomakarona)

Koha e gatimit: 35 minuta

Veshtiresia: mesatare

Melomakaronat jane biskota tradicionale greke me arra dhe mjalte te cilat pregatiten vecanerisht me rastin e festes se Krishtlindjes. Nese deshironi te realizoni nje dreke apo darke me receta tradicionale te ketij vendi, sigurisht qe […]

View Recipe