Amerikane

Banana split

Banana split

Sherbehet per: 1 person

Veshtiresia: shumë e thjeshtë

Banana split eshte nje recete teper e thjeshte e kuzhines amerikane e cila perbehet nga banane dhe akullore zbukuruar me shurup çokollate, lajthi te copetuara dhe krem pana te rrahur. Presim bananen per se gjati, […]

View Recipe

 
Tortë djathi (cheesecake) klasik

Tortë djathi (cheesecake) klasik

Cheesecake Njujorkez (lexohet: çiz’keik) , ose shqip Torta me djath Njujorkeze, eshte nje embelsire tipike amerikane e cila pregatitet me djath te fresket, edhe pse origjina shume e larget mendohet te jete nga ishulli Delos […]

View Recipe

 
Kupa me luleshtrydhe dhe kek të shkrifët

Kupa me luleshtrydhe dhe kek të shkrifët

Sherbehet per: 6-8 persona

Koha e gatimit: 10 minuta + koha e marinimt të luleshtrydheve

Veshtiresia: mesatare

Kupat me luleshtrydhe dhe kek te shkrifet, jane nje embelsire shume e shijshme dhe e lehte tipike te kuzhines Amerikane. Le te shfrytezojme edhe per pak kohe kete periudhe kur luleshtrydhet jane te kuqe dhe […]

View Recipe

 
Tortë me kakao dhe krem djathi

Tortë me kakao dhe krem djathi

Koha e gatimit: 40 minuta + koha e ftohjes në temperaturë ambjenti

Veshtiresia: e thjeshtë

Torta me kakao e pregatitur ne kete menyre, eshte teper e lehte dhe jo shume e embel. Kremi i djathit i bashkuar me kakao dhe mjalte, i jep nje shije me te vertete te veçante, […]

View Recipe

 
Club Sandwich

Club Sandwich

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 15 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Club Sandwich, emri i plote i se cilit eshte ClubHouse Sandwich, eshte nje nga sanduiçet me te njohura dhe me te pelqyera edhe ne vendin tone. Ideal per tu servirur ne nje darke joformale mes […]

View Recipe