Amerikane

Gjel deti i mbushur dhe i pjekur (me garniturë dhe salcë)

Gjel deti i mbushur dhe i pjekur (me garniturë dhe salcë)

Sherbehet per: 10-12 persona

Koha e gatimit: 4 orë

Veshtiresia: e vështirë

Receta qe po ju paraqesim me poshte (ose me mire recetat), perben nje alternative shume te shijshme te Persheshit me gjel deti te pregatitur per Vitin e Ri. Kjo recete tradicionalisht gatuhet per festen e […]

View Recipe

 
Mafins me banane dhe copëza çokollate

Mafins me banane dhe copëza çokollate

Koha e gatimit: 25 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Keta kek te vegjel, jane ideal per tu konsumuar ne mengjes, ne zemer apo ne cdo moment te dites ne te cilin keni uri. Mund t’ia jepni me vete edhe femijeve tuaj per pushimin e […]

View Recipe

 
Mafins me copëza çokollate

Mafins me copëza çokollate

Koha e gatimit: 25 minuta + koha e ftohjes së mufin në temperaturë ambjenti

Veshtiresia: e thjeshtë

Mafin, nuk jane gje tjeter vetem se kek te vegjel te embel apo te kripur te kuzhines amerikane. Sot po iu propozojme ato me copeza cokollate te cilet jane ideal per te kompletuar nje mengjes […]

View Recipe

 
Bukë me miell misri

Bukë me miell misri

Author:

Posted: 26 Mars, 2011

Buka e misrit, eshte nje zevendesuese shume e ushqyeshme e bukes se grurit per shkak te fibrave dhe vlerave ushqyese qe permban misri. Megjithese eshte e perhapur gjeresisht ne vendin tone, origjina e saj eshte […]

Read More

 
Bukë me hudhra

Bukë me hudhra

Author:

Posted: 16 Prill, 2010

Buka me hudhra eshte nje recete tradicionale amerikane, shume e thjeshte per tu pregatitur dhe teper e shijshme sidomos per te shoqeruar supen, sallaten apo perimet ne zgare. Perberesit per 1 buke me hudhra 1bagete […]

Read More