Amerikane

Mafins (muffins) me djath dhe erëza

Mafins (muffins) me djath dhe erëza

Author:

Posted: 16 Prill, 2010

Mafins me djath dhe ereza mund te sherbejne si nje antipaste shume e shijshme apo edhe per darka mes miqsh pasi jane teper te thjeshta per t’u pregatitur dhe per me teper pelqehen mjaft edhe […]

Read More

 
Tortë me mollë (Apple pie)

Tortë me mollë (Apple pie)

Author:

Posted: 19 Janar, 2010

Kur flasim per kuzhinen Amerikane, gjeja e pare qe na vjen ndermend eshte Torta me molle (Apple Pie) dhe Torta me djath (Cheescake). Pregatitja e Tortes me molle nuk eshte e veshtire; kerkon vetem pak […]

Read More

 
Petulla tigani (Pancakes ose petulla Amerikane)

Petulla tigani (Pancakes ose petulla Amerikane)

Sherbehet per: 6 persona

Koha e gatimit: 30 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Petullat Amerikane jane nje lloj petulle e servirur per mengjes sidomos ne Ameriken Veriore me nje diameter rreth 12-20cm. Receta tradicionale kerkon qe si perberes kryesore te jene gjalpi, mielli, sheqeri, qumeshti dhe vezet. Megjithate egzistojne lloje te […]

View Recipe