Franceze

Salcë beshamelë e lehtë (pa gjalp)

Salcë beshamelë e lehtë (pa gjalp)

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 15 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Salca beshamele eshte nje nga recetat baze me te perdorshme ne kuzhine, por ka nje problem te vogel per ata qe nuk duan te shendoshen: permban gjalp, i cili sigurisht e ben shume te shijshme, […]

View Recipe

 
Djath Kamember i mbushur

Djath Kamember i mbushur

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 15-20 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Djathi Kamember eshte nje lloj djathi francez i bute i pregatitur nga qumeshti i lopes. Per ta shijuar ne maksimumin e tij, ju kemi paraqitur me poshte nje recete teper te thjeshte:E presim horizontalisht ne […]

View Recipe

 
Makarons (ëmbëlsira franceze)

Makarons (ëmbëlsira franceze)

Koha e gatimit: 20 minuta + 30 minuta koha e pushimit të brumit në tavë

Veshtiresia: mesatare

Makarons jane embelsira te vogla tipike franceze te perftuara nga bashkimi i te bardhes se vezes, sheqerit pluhur dhe miellit te bajameve. Thuhej qe ishin embelsirat e preferuara te mbretereshes Maria Antonieta, edhe pse per […]

View Recipe

 
Krepa me kërpudha, proshutë dhe djath

Krepa me kërpudha, proshutë dhe djath

Sherbehet per: 6 persona

Koha e gatimit: 20 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Te holle, te shijshem, te ngrohte, mbushur me proshute, kerpudha dhe djath… kjo eshte receta qe ju sugjerojme si per dreke, darke apo zemer! Pregatisim brumin baze te krepave sipas recetes qe e gjejme ketu, […]

View Recipe

 
Supe krem me presh dhe patate

Supe krem me presh dhe patate

Sherbehet per: 4-6 persona

Koha e gatimit: 40 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Nje supe kremoze, e shijshme dhe e ngrohte, e cila sjell gjithe delikatesen e kuzhines franceze. Shkrijme gjalpin ne nje tenxhere dhe shtojme qepen, preshin, selinon dhe hudhren, te gjitha keto te grira shume holle. […]

View Recipe

 
 
 
 
 
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.