Greke

Salcë kosi me arra

Salcë kosi me arra

Sherbehet per: 4 persona

Veshtiresia: e thjeshte

Me vetem 5 perberes, ju mund te pregatisni salcen e kosit me arra me te mire dhe me te shijshme. Kremoze, ideale per te shoqeruar pjata me baze mishi, ato te kuzhines Meksikane, apo patate […]

Lexo me shume

 
Djathë i bardhë i skuqur me susam dhe mjaltë

Djathë i bardhë i skuqur me susam dhe mjaltë

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 15 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Realisht jemi me fat qe ne vendin tone gjenden ushqime kaq te ngjashme (per te mos thene me te mira) me vendet fqinje! Kjo recete e ka origjinen nga ishulli i Kretes ne Greqi. Ne […]

Lexo me shume

 
Sufllaqe greke

Sufllaqe greke

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 5 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Sufllaqja eshte nje nga ushqimet me te njohura te kuzhines Greke, e cila pregatitet pothuajse nga cdo shites ambulant ne Greqi. E mbushur me mish te gatuar me ereza (derri ose pule), Salce xaxiqe dhe e mbeshtjelle […]

Lexo me shume

 
Kurabie

Kurabie

Sherbehet per: 10 persona

Koha e gatimit: 20 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Kurabijet jane biskota me gjalp te buta dhe krokante shume te perhapura ne vendin tone, te adaptuara nga Kuzhina greke. Shume te lehta ne pregatitje, thjesht bashkojme te gjithe perberesit bashke dhe e ndajme brumin […]

Lexo me shume

 
Pasta flora

Pasta flora

Koha e gatimit: 30 minuta + 1 orë koha e qëndrimit të brumit në frigorifer

Veshtiresia: e thjeshtë

Pasta flora eshte nje embelsire greke shume e shijshme dhe shume e njohur ne Greqi te cilen mund ta pregatisni me çfaredo lloj reçeli qe ju ka tepruar apo qe ju pelqen. Reçelerat qe i […]

Lexo me shume

 
 
 
 
 
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.