Italiane

Tortë Kapreze

Tortë Kapreze

Sherbehet per: 8 persona

Koha e gatimit: 45 minuta

Veshtiresia: e thjeshte

Torta kaprese eshte nje embelsire me baze çokollaten e zeze dhe bajamet. Kombinimi i ketyre dy perberesve te shijshem e ben ideale per tu konsumuar per zemer apo mengjes. Mund ta ktheni edhe ne nje […]

View Recipe

 
Njoki patatesh me spinaq, pana dhe proshutë

Njoki patatesh me spinaq, pana dhe proshutë

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 15 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Njokit me patate, spinaq, pana dhe proshute, jane nje nga ato pjatat e shpejta te cilat gatuhen kur nuk ke shume nerva te gozhdohesh ne kuzhine, por ne te njejten kohe deshiron diçka tejet te […]

View Recipe

 
Semifreddo me çokollatë të zezë (ëmbelsirë e ftohtë)

Semifreddo me çokollatë të zezë (ëmbelsirë e ftohtë)

Sherbehet per: 8 persona

Koha e gatimit: 20 minuta + 12 ore ne akull

Veshtiresia: mesatare

Semifreddo-n per here te pare e kam provuar kete vere ne restorantin Living ne Tirane. Ishte diçka midis kremit dhe akullores, por me nje shije fantastike qe te shkrinte ne goje. Ne teori receta eshte […]

View Recipe

 
Tarta me fruta

Tarta me fruta

Sherbehet per: 6 persona

Koha e gatimit: 40 minuta

Veshtiresia: mesatare

Tarta me fruta eshte nje embelsire klasike e perbere nga baza (brum i shkrifet), krem pastiçerie dhe fruta te fresketa te stines. Pregatisim fillimisht kremin e pastiçerise sipas recetes qe e gjeni ketu. Kur te […]

View Recipe

 
Antipasta të ndryshme me polenta

Antipasta të ndryshme me polenta

Sherbehet per: 12 persona

Koha e gatimit: 10 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Ne vend te brusketava te zakonshme, provoni te pregatisni antipasta te ndryshme me baze polenta, te cilat do ti jape nje tjeter shije tavolines suaj te festave! Nese nuk dini nga t’ja filloni, lexoni ne fillim: Si […]

View Recipe