Italiane

Pesto me domate të thara dhe bajame

Pesto me domate të thara dhe bajame

Sherbehet per: 4 persona

Veshtiresia: e thjeshtë

Nje variant teper i veçante i Pestos Gjenovez, asaj me borzilok, djath te grire Parmixhano, stika pishe dhe vaj ulliri ekstra te virgjer. Provojeni te shoqeruar me Makarona  ose per te lyer buken e thekur. […]

View Recipe

 
Makarona me patate

Makarona me patate

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 20 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Makaronat me patate jane nje pjate shume e thjeshte, e quajtur ndryshe edhe “e varfer” per shkak te pak perberesve dhe çmimit te lire te tyre. Eshte diçka e ndermjetme midis nje supe dhe nje […]

View Recipe

 
Tiramisù dietike (pa vezë dhe maskarpone)

Tiramisù dietike (pa vezë dhe maskarpone)

Sherbehet per: 8 persona

Veshtiresia: e thjeshtë

Jeni ne diete por nuk doni te hiqni dore nga embelsirat? Receta qe po ju paraqesim me poshte eshte shume me e lehte (me rreth 200 kalori me pak) sesa Tiramisuja klasike. Menyra e pregatitjes eshte […]

View Recipe

 
Ravioli të mbushur me kungull

Ravioli të mbushur me kungull

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 45 minuta

Veshtiresia: e vështirë

Nese doni te befasoni miqte tuaj, pregatisni keto makarona te mbushur me kungull, sherbyer ne nje “salce” me gjalp, sherebel dhe leng limoni. Nje pjate qe i pershtatet shume mire sezonit te vjeshtes, atehere kur […]

View Recipe

 
Rizoto me shampanjë dhe skampi

Rizoto me shampanjë dhe skampi

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 25 minuta

Veshtiresia: mesatare

Rizoto me shampanje dhe skampi eshte nje pjate e pare teper e rafinuar e cila rekomandohet te pregatitet vetem ne okazione te veçanta si per shembull Festat e fundvitit apo Shen Valentini. Per te reduktuar […]

View Recipe