Meksikane

Takos të shpejtë

Takos të shpejtë

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 15 minuta

Veshtiresia: e thjeshte

Nese ju pelqen kuzhina meksikane apo ajo tex-mex, mos e lini pa provuar kete recete te shijshme dhe shume te thjesht per tu pregatitur. Tako (taco) eshte nje pjate tipike meksikane e perbere nga nje […]

View Recipe

 
Salcë me fasule të kuqe

Salcë me fasule të kuqe

Sherbehet per: 4 persona

Veshtiresia: e thjeshtë

Salca me fasule te kuqe, eshte nje salce tipike e Kuzhines meksikane e cila shoqeron fare mire Patatinat tortilla, por edhe Krahet ose kofshat e pules te skuqura. Shplajme shume mire fasulet e kuqe nen […]

View Recipe

 
Antipastë meksikane

Antipastë meksikane

Sherbehet per: 4 persona

Veshtiresia: shumë e thjeshtë

Nje antipaste e shijshme e ngjashme me salcen guakamole, me tipiken e kuzhines tex-mex. Paraqitja e kesaj recete eshte me e bukur, me praktike (pasi serviret ne gota te vecanta per çdo person), dhe eshte […]

View Recipe

 
Sallata Çezar

Sallata Çezar

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 5 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Sallata Çezar, e ka marr emrin nga nje shef italian i kuzhines, por qe administronte nje restorant ne Meksike, Cesare Cardini, i cili e solli ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes dhe me pas ne Europe […]

View Recipe

 
Tortijas të mbushura me perime

Tortijas të mbushura me perime

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 20 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Tortijas jane nje pjate tipike e kuzhines meksikane te cilat e kane marre emrin nga fjala spanjolle “torta”, qe supozon se kane formen e rrumbullaket te nje torte. Brumi i tyre mund te pregatitet me […]

View Recipe