Ruse

Blinis (petulla ruse)

Blinis (petulla ruse)

Sherbehet per: 5 persona

Koha e gatimit: 15 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Blinis, jane petulla te vogla dhe te buta me origjine ruse te cilat serviren ne formen e antipastes te shoqeruara me salce kosi dhe peshk te tymosur, per shembull salmon. Por mund ti servirni edhe […]

View Recipe

 
Fileto derri alla Strogonoff

Fileto derri alla Strogonoff

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 30 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Kjo pjate kaq e veçante dhe e shijshme, eshte nje recete tipike e kuzhines ruse e krijuar nga nje mjek, emri i te cilit ishte pikerisht Strogonoff, qe ka jetuar ne epoken e Marias se […]

View Recipe

 
Sallata ruse

Sallata ruse

Sherbehet per: 6 persona

Koha e gatimit: 30 minuta + 1 orë koha e qëndrimit të sallatës në frigorifer

Veshtiresia: e thjeshtë

Sallata ruse eshte nje pjate tradicionale e kuzhines ruse dhe konsumohet si antipaste ne te gjitha periudhat e vitit, por sidomos per Pashke, Krishtlindje apo Vitin e Ri. Eshte kurioz fakti qe kjo sallate merr […]

View Recipe

 
Supë Borsh ruse

Supë Borsh ruse

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: rreth 1.5 orë

Veshtiresia: e thjeshtë

Supa Borsh, eshte nje pjate tradicionale e kuzhines ruse (faktikisht e te gjitha vendeve ish-Sovjetike) e cila dallohet per ngjyren e kuqe qe merr fale panxharit te kuq, domates dhe salces se domateve. Pregatitja e […]

View Recipe

 
 
 
 
 
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.