Shqiptare

Sultjash

Sultjash

Sherbehet per: 8 persona (8 kupa)

Koha e gatimit: 40 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Sa here im shoq me kerkon ti pregatis sultjash (nje nga embelsirat e tij me luge te preferuara) menjehere ne mendjen time deshifrohet si pilaf me qumesht dhe sheqer (blaaaah!) Mbase kjo lidhet me faktin […]

View Recipe

 
Gjellë me presh

Gjellë me presh

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 45 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Preshi eshte gatuar tradicionalisht nga gjyshet tona, mbase per koston e tij te ulet ku me pak shpenzime mund te ushqeje te gjithe familjen. Me poshte po ju sjell variantin me mish viçi, por per […]

View Recipe

 
Sallatë me ullinj, limona dhe presh të skuqur

Sallatë me ullinj, limona dhe presh të skuqur

Author:

Posted: 25 Tetor, 2017

Sallata me ullinj, presh dhe limona nuk mungon ne asnje vakt ne dimer ne shtepine e mamase sime, e cila i pregatit çdo vit vet ullinjte! Mund te pregatitet me limona, portokalle, ose nje kombinim […]

Read More

 
Gjellë me bizele, patate dhe karrota

Gjellë me bizele, patate dhe karrota

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 45 minuta

Veshtiresia: e thjeshte

Per nga shija kjo gjelle te kujton pranveren… bizelet e sapodala, te vogla, te cilat shoqerohen mrekullisht me patatet dhe karrotat dhe aromatizohen me koper te fresket. Kur eshte sezoni i tyre, une ble 5 […]

View Recipe

 
Fasule me perime

Fasule me perime

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 40 minuta

Veshtiresia: e thjeshte

Kur jashte eshte ftohte, e vetmja gje qe dua eshte nje pjate e ngrohte me fasule shoqeruar me buke te thekur, turshi dhe djath te bardhe. Dhe kur kete pjate e konsumon pa bere naze […]

View Recipe