Spanjolle

Vezë në furrë me salcë pikante sipas variantit Spanjoll

Vezë në furrë me salcë pikante sipas variantit Spanjoll

Sherbehet per: 4

Koha e gatimit: 30min

Veshtiresia: *

Nje recete e shkelqyer Spanjolle, e cila kombinon vezet me nje salce pikante teper te shijshme! Mund ta sherbeni per dreke apo darke, apo edhe ne mengjes siç bejne spanjollet! E presim sallamin pikant ne […]

Lexo me shume

 
Tortija me patate

Tortija me patate

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 30 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Tortija me patate eshte nje recete Spanjolle super e thjeshte per tu realizuar. Qerojme patatet dhe qepen, i lajme nen uje te rrjedhshem, i thajme me letra kuzhine dhe i presim  ne feta te holla […]

Lexo me shume

 
Verë e ëmbël spanjolle (Sangria)

Verë e ëmbël spanjolle (Sangria)

Sherbehet per: 10 persona

Veshtiresia: shume e thjeshte

Pregatisni nje kanë akull te ftohte me kete recete tipike spanjolle, do t’ju freskoj edhe ne ditet me te nxehta te veres! Mund te shtoni cfare frutash te doni, por molla dhe dardha jane ato […]

Lexo me shume

 
Paella Valenciane

Paella Valenciane

Sherbehet per: 6-8 persona

Koha e gatimit: 1 orë e 25 minuta

Veshtiresia: mesatare

Origjina e Paellas, daton qe nga popujt e lashte te fshatrave te Valencias ne Spanje. Kur vinte ora e drekes, fshataret sillnin cdo gje qe kishin ne shtepi: oriz, mish, perime te ndryshme, dhe kur […]

Lexo me shume

 
Kremi Katalan

Kremi Katalan

Sherbehet per: 6 persona

Koha e gatimit: 25 minuta + 2 orë koha e qëndrimit të kremit në frigorifer

Veshtiresia: e thjeshtë

Receta qe po ju paraqesim me poshte, eshte nje embelsire tipike spanjolle, dhe me egzaktesisht e rajonit te Katalonjes. Hedhim qumeshtin ne nje tenxhere bashke me lekuren e limonit dhe copen e kanelles duke lene […]

Lexo me shume

 
 
 
 
 
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.