Turke

Ajvar (salcë me speca dhe patëllxhan të pjekur)

Ajvar (salcë me speca dhe patëllxhan të pjekur)

Sherbehet per: 6-8 persona

Koha e gatimit: 30 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Ajvari eshte nje salce me baze specat dhe patellxhanet e pjekur, e sherbyer ne kuzhinen Turke si shoqeruese e mishit te pjekur te viçit, qengjit apo derrit, qofteve, peshkut ne zgare apo si salce per makaronat. Ngjyra e […]

View Recipe

 
Pite turke të mbushura

Pite turke të mbushura

Koha e gatimit: 20 minuta + 2.5 orë koha për ardhjen e brumit

Veshtiresia: mesatare

Pitja turke eshte nje lloj pice gjysme e mbyllur e cila mbushet zakonisht me djath te bardhe, kackavall, mish te grire etj. Tradicionalisht piqet ne furre druri, e cila i jep edhe aromen karakteristike, por […]

View Recipe

 
Kadaif me arra

Kadaif me arra

Sherbehet per: 10-12 persona

Koha e gatimit: 1 orë 30 minuta

Veshtiresia: mesatare

Kadaifi eshte nje embelsire klasike Shqiptare e pregatitur me brume ne fije, te cilit i hidhet shume gjalp, arra dhe regjet ne sherbet te trashe. PREGATITJA E MBUSHJES Perziejme arrat me kanellen dhe i leme […]

View Recipe

 
Hallvë me miell gruri

Hallvë me miell gruri

Sherbehet per: 6 persona

Koha e gatimit: 20 minuta

Veshtiresia: mesatare

Hallva eshte nje embelsire tipike turke e cila mund te realizohet fare thjesht ne shtepi. Egzistojne tre lloje te ndryshme hallvash: hallve me tahini (gjalp susami) e cila zakonisht blihet e gatshme, hallve me miell […]

View Recipe

 
Manti me mish qengji

Manti me mish qengji

Author:

Posted: 7 Prill, 2011

Manti, eshte nje nga pjatat e para me te njohura te kuzhines turke e cila ngjason me raviolit italiane, vetem se brumi i tyre eshte me elastik dhe mbushja realizohet me mishin e grire te […]

Read More