Makarona me salmon dhe karkaleca të vegjël

Makarona me salmon dhe karkaleca të vegjël në salcë rozëNje pjate fantastike dhe shume e thjesht per tu pregatitur per te gjithe adhuruesit e salmonit!

Perberesit

  • 400gr makarona te shkurtra
  • 150gr salmon te tymosur
  • 200gr karkaleca te vegjel te qeruar
  • 1/2 qepe e vogel
  • 1 pako pana kuzhine (me salmon ose jo)
  • 3 luge salce domatesh
  • 1/2 gote vere te bardhe ne temperature ambjenti
  • 1 luge plot majdanoz te fresket te grire
  • kripe
  • vaj ulliri

Kaverdisim qepen e grire shume holle (ose te kaluar ne mikser) ne vaj ulliri ne zjarr mesatar per 2-3 minuta duke e perziere shpesh. Shtojme karkalecat e qeruar, salmonin e prere ne copa dhe i perziejme mire edhe per disa caste. I shuajme me veren e bardhe, ngreme zjarrin ne maksimum dhe e leme derisa alkooli i veres te kete avulluar plotesisht. Shtojme panen, salcen e domateve dhe e gatuajme te gjithe masen ne zjarr mesatar derisa te lidhet. Ne fund, shtojme edhe majdanozin e grire holle.

Nderkohe kemi zjere makaronat ne uje me kripe per egzaktesisht kohen e treguar ne pako.

I hedhim makaronat e kulluara tek salca e pregatitur (ose sipas deshires, salcen mbi makarona), i perziejme mire dhe i sherbejme te ndare ne pjata.

Foto nga: http://www.fromcalculustocupcakes.com/

 

Leave a Reply

Adresa juaj email nuk bëhet publike.