Ëmbëlsira për Krishtlindje dhe Vitin e Ri

Biskota me mjaltë dhe arra (melomakarona)

Biskota me mjaltë dhe arra (melomakarona)

Koha e gatimit: 35 minuta

Veshtiresia: mesatare

Melomakaronat jane biskota tradicionale greke me arra dhe mjalte te cilat pregatiten vecanerisht me rastin e festes se Krishtlindjes. Nese deshironi te realizoni nje dreke apo darke me receta tradicionale te ketij vendi, sigurisht qe […]

View Recipe

 
Sallam prej çokollate

Sallam prej çokollate

Author:

Posted: 12 Mars, 2011

Sallami prej cokollate eshte nje embelsire e thjeshte ne pregatitje dhe e pelqyer sidomos nga femijet, por jo vetem. Mund ta realizoni me rastin e ndonje feste (psh Krishtlindjet) apo cdo here qe keni pak […]

Read More

 
Panetone e Krishtlindjes

Panetone e Krishtlindjes

Author:

Posted: 24 Dhjetor, 2010

Edhe pse ne Shqiperi tradita e Panetone-s nuk eshte shume e perhapur, gjithsesi po iu propozojme receten e saj e cila ne vetvete nuk eshte e veshtire, por kerkon shume durim dhe impenjimin e nje […]

Read More

 
Tortë Profiteroles me çokollatë

Tortë Profiteroles me çokollatë

Author:

Posted: 2 Dhjetor, 2010

Torta Profiteroles e ka origjinen e saj qe ne periudhen e Rilindjes; kur Caterina de Medici u martua me Enrikun e II-te te Frances, solli me vete nga vendi i saj i origjnes (Toskana) te […]

Read More

 
Biskotat e Krishtlindjes

Biskotat e Krishtlindjes

Author:

Posted: 1 Dhjetor, 2010

Nese cdo vit blini nga nje zbukurim te ri per te varur ne pemen e Vitit te Ri, kete vit beni nje perjashtim! Ne ju propozojme biskotat e Krishtelindjes te cilat pervecse jane shume te […]

Read More