Karnavale

Petulla karnavalesh (Castagnole)

Petulla karnavalesh (Castagnole)

Sherbehet per: 6-8 persona

Koha e gatimit: 15 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Keto petulla, sebashku me Galanit, jane nje embelsire tipike qe gatuhen per Karnavale dhe pregatiten ne sasi te medha ne menyre qe te zgjasin gjate te gjithe periudhes. Nese preferoni, mund ti lyeni edhe me […]

Lexo me shume

 
Petulla të ëmbla veneciane (Galani)

Petulla të ëmbla veneciane (Galani)

Sherbehet per: 10-12 persona

Koha e gatimit: 20 minuta

Veshtiresia: mesatare

Galanit jane petulla te skuqura te embla tipike te zones se Verones e Venezias, te cilat gatuhen kryesisht me rastin e festes se Karnavaleve. Ato sherbehen ne te gjitha rajonet e Italise, por duke marre […]

Lexo me shume

 
Krapfen (bombolone)

Krapfen (bombolone)

Sherbehet per: 12 persona

Veshtiresia: e thjeshtë

Krapfen (e quajtur edhe Kraffen apo Bombolone) eshte nje embelsire tipike austriako-bavareze e cila pregatitet me shpesh gjate festes se karnavaleve. Zakonisht mbushet me krem pastiçerie, reçel kajsish, reçel kumbulle, çokollate etj. Mendohet se emri […]

Lexo me shume

 
 
 
 
 
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.