Pandoro e mbushur

Receta e pandoros se mbushur qe po ju paraqesim me poshte, eshte nje embelsire teper e shijshme per tu servirur diten e Krishtlindjeve, duke e shnderruar ne kete menyre kete embelsire te thjeshte (te cilen mund ta blini te gatshme), ne nje embelsire te sofistikuar.

Perberesit

  • 1 pandoro e gatshme
  • 250gr krem maskarpone
  • 150ml pana per embelsira
  • 100gr qumesht i kondesuar (qumesht Panda)

…per zbukurim

  • copeza çokollate te zeze ose
  • fruta te fresketa (psh kokerra shege)

Rrahim si fillim kremin maskarpone me qumeshtin e kondesuar derisa te dy te bashkohen shume mire me njeri tjetrin.

Ne nje tjeter ene rrahim me ndihmen e nje mikseri elektrik panen per embelsira derisa te formohet nje perberje qe nuk bie nga ena.

I bashkojme te dy kremerat me ndihmen e nje spatule duke patur kujdes qe te mos bjere volumi.

Ndajme pandoron ne pese ose gjashte feta duke e prere horizontalisht. Lyejme secilen fete me kremin e perftuar me siper duke vendosur feten tjeter ne menyre paksa te çrregullt qe te formohet nje “peme Krishtlindjesh”.

Me kremin e mbetur lyejme pandoron ne siperfaqe dhe e zbukurojme sipas deshires me copeza cokollate te zeze, apo me fruta si psh kokrra shege.

 

One Comment

  1. mua mu dok shum mir por spe kuptoj se qfar eshte maskarpone pastaj di te bej hiq pa penges

Leave a Reply

Adresa juaj email nuk bëhet publike.