Peshk salmon krokant në furrë me erëza

Salmon krokant ne furre me erezaSalmoni ne furre eshte nje pjate e dyte peshku shume e thjeshte ne pregatitje dhe teper e lehte, e pjekur me minimumin e vajit. Shoqerojeni me patate te vogla te pjekura apo me nje sallate te fresket te stines.

Perberesit

  • 4 fileto salmoni (rreth 200gr secila)
  • 1 tufe majdanoz te fresket
  • 1 tufe koper te fresket
  • 1 dege rozmarine te fresket
  • pak trumez te fresket (ose te thare)
  • lekuren e grire te 1 limoni
  • galete
  • kripe
  • piper te bardhe
  • 4 luge vaj ulliri

I lajme filetot e salmonit nen uje te ftohte te rrjedhshem, i thajme me letra kuzhine dhe i vendosim ne nje pjate. Lyejme secilen fileto nga te dyja anet me nga nje luge vaj ulliri.

Ne nje pjate tjeter perziejme galeten me kripen, piperin, lekuren e limonit dhe te gjitha erezat e grira holle (majdanoz, koper, rozmarine, trumez). Kalojme ne te fetat e salmonit dhe i vendosim ne nje tave te shtruar me leter furre. I pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 20 minuta duke i kthyer nje here nga ana tjeter. E sherbejme menjehere zbukuruar me feta te holla limoni.

Foto nga: http://chefbritta.

 

Leave a Reply

Adresa juaj email nuk bëhet publike.