Qofte të skuqura

Qofte te skuquraQoftet e skuqura jane nje recete tipike Shqiptare, te sjella fillimisht nga Turqit, por adoptuar nga kuzhina jone me disa ndryshime te vogla.

Perberesit

 • 500gr mish te grire vici
 • 2 feta buke bajate/te thare
 • 1 qepe mesatare te grire holle
 • 1 thelpi hudher te grire holle
 • 2 veze te rrahura
 • galete
 • majdanoz te fresket te grire
 • mente te fresket te grire
 • rigon
 • piper te zi te sapobluar
 • kripe
 • vaj luledielli per skuqje
 • miell

Regjim buken ne uje te ftohte per 1 minute, me pas e shtrydhim mire me dore per te eleminuar ujin e tepert. Shtojme mishin e grire, qepen, hudhrat, vezet, majdanozin, menten, rigonin, piperin e zi dhe kripen. Shtojme edhe pak galete nese perberja rezulton e lagesht, brumi i qofteve nuk duhet te ngjisi ne duar. I bashkojme shume mire te gjithe perberesit dhe i leme te marinohen per rreth 1 ore ne frigorifer.

Me duar te lagura, formojme qofte te vogla, i kalojme ne miell dhe i skuqim ne vaj luledielli te nxehte derisa te marrin ngjyre te arte nga te gjitha anet. I heqim nga tigani dhe i vendosim mbi letra kuzhine per ti thithur vajin e tepert.

I sherbejme me pilaf, patate te skuqura ose pure patatesh dhe sallate jeshile.

Foto nga: www.tastyeatsathome.com

 

3 Comments

 1. Per pasha qoftet ne. Elbasan i fusin oris dhe i bejne te rrumbullakta dhe te shtypura dhe pastaj i behet nje qull i holle dhe zihen bashke ne menyre qe tu zihet orizi,por nuk i futet majdanos,ndoshta jam une gabim por ne ketyre u themi pasha qofte

 2. Peshendetje!
  Ju falenderoj pafund, per te gjitha recetat :-).
  Te lutem, cfare eshte Galete?
  Gjithe te mirat 🙂

Leave a Reply

Adresa juaj email nuk bëhet publike.