Receta bazë për krepa

Krepat jane nje gatim shume antik me origjine franceze, te cilat sipas legjendes jane shfaqur ne shekullin e V kur Papa Gelasio donte te shuante urine e pelegrineve francez te lodhur dhe te uritur te cilet kishin ardhur ne Rome per festen e Candelora (2 shkurt, pastrimi i trupit te Zonjes Mari). Per kete arsye ai urdheroj kuzhinen e Vatikanit te sillnin shume veze dhe miell me te cilat jane krijuar edhe krepat e pare qe u bene shume te njohura ne France. Ne ditet e sotme, pregatiten gjithashtu me pak perberes nga te cilet veze, miell, qumesht dhe gjalp dhe sipas preferencave mund te shijohen ne mijera menyre si te kripur ashtu dhe te embel. Vete fjala krepe, vjen nga latinishtja crispus qe do te thote “kacurrel”, term ky i lidhur me crespele, nje lloj i krepave te vegjel dhe shume te holle te cilat gjate gatimi rrudhen plotesisht.

Perberesit per krepa te kripur

 • 250gr miell
 • 1/2 liter qumesht
 • 40gr gjalp
 • 3 veze
 • pak kripe

Perberesit per krepa te embel

 • 250gr miell
 • 1/2 liter qumesht
 • 40gr gjalp
 • 3 veze
 • 60gr sheqer
 • 1 bustine vanilje
 • pak kripe
 • pak kanelle (fakultative)
 • pak rum ose konjak (fakultative)

Vendosim ne nje tas te madh dhe te thelle miellin e situr, (shtojme sheqerin dhe vaniljen nese po pregatisim krepa te embel), pak kripe dhe gjysme liter qumesht. E rrahim perberjen me pirun (apo me nje rrahes elektrik) derisa te formohet nje mase e njetrajtshme dhe pa kokerriza.

Ne nje ene tjeter rrahim fort vezet te cilat ia shtojme mases mesiper duke vazhduar perzierjen derisa te dy perberesit te bashkohen me njeri tjetrin. E mbulojme brumin me nje leter transparente dhe e leme te pushoje per te pakten gjysme ore.

Perpara se ti gatuajme, shtojme gjalpin e shkrire dhe i perziejme mire.

Ne nje tigan te ceket per krepa, shkrijme pak gjalp dhe hedhim nje garuzhde brume duke e perhapur mire ne te gjithe tiganin me levizje rrotulluese. I gatuajme krepat per rreth 3 minuta nga njera ane dhe 3 minuta nga ana tjeter. Me dozat e perberesve te mesiperme duhet tju dalin 6-7 krepa ne nje tigan me diameter 26cm.

 

47 Comments

 1. Me çfarë mund t’i shoqërojmë krepat për mëngjes ?

 2. Per sa persona esht kjo receta

 3. Shum e mir

 4. mir do ishte te tregonit me video

 5. Shum tmira ama dashta me dit a jan pallaqinka a qka

 6. Do ti pergatis sa me shpejt sepse me pelqejn shume krepat.flm per recetat 🙂

 7. Shume te mira

 8. Jeni te mrekullueshem, receta fantastik, urime nga Fieri!

 9. Flm shume per receten.

 10. Receta fantastike mundohuni te shtoni dhe gjera te tjera 🙂

 11. Shume flm per keshillen une gatuaj … keni receta fantastike.

 12. Krepat jane fantastike, a mund te na jepni receta per mbushjen e tyre ju lutem shume…

 13. A mund te na jepni disa receta per mbushjen e krepave … flm per mirekuptimin..

 14. Per sa persona eshte receta…

 15. Eshte e shijshme.

 16. Po receta baze per brumin e krepave, cila eshte?

 17. Shume te mira dhe te shijshme, ju faliminderit per te gjithe recetat sa te mira.

 18. Shume te mira, te fala nga presheva.

 19. katerina topalli says:

  Sa dite mund ti le te pergatitura ?

 20. Nqs brumi tepron, a mund te ruhet ne frigorifer per te nesermen?

 21. Shume te shijshme te gjitha recetat.

 22. Nqs e servirim per darke, me cfare mund ta shoqerojme?

 23. Ju falenderoj qe na tregoni receta nga me te ndryshmet, pasi edhe per ne qe nuk kemi shume eksperince ne kuzhine na mesoni si te gatuajme shume gjera te shijshme .
  Me respekt Xhulja

 24. 😀 Ushqimet fantastike, ju falenderoj per keto mesime.

 25. Shume fantastike. Sidomos me proshute dhe kerpudha.

 26. Menyra e krepave mu duk shume interesante per te bere krepa ne shtepi pasi pothuajse gjithmone i kam provuar te blera neper dyqane.

 27. adela kalaja says:

  Krepat jane te mrekullueshem, sidomos biskote dhe cokollate.

 28. Shume e mire…..

 29. Shume e mire.

 30. Delicioseeeee

 31. prej ktyre recetave per zotin kam shtuar 2 kg jeni me te miret po na sygjeroni ndonje ushqim dobesimi

 32. o i kam shume qejf krepat dhe un gjithmone ha nga ato

 33. sa te mira keto mmmmmmmmmmmmmmmmm

 34. une jom nge sueedija ju pershendes me kete recept te tortes

Leave a Reply

Adresa juaj email nuk bëhet publike.