Kremëra

Krem gjalpi me mjedër

Krem gjalpi me mjedër

Sherbehet per: 10 persona

Koha e gatimit: 5 minuta

Veshtiresia: mesatare

Kremi i gjalpit me mjeder eshte aq i shijshem, sa te duket sikur ha mjeder te fresket… eshte ideal si per te zbukuruar torta, ashtu dhe per ti mbushur ato! Vendosim ne zjarr mesatar nje […]

Lexo me shume

 
Tahini i bërë në shtëpi (krem susami)

Tahini i bërë në shtëpi (krem susami)

Veshtiresia: e thjeshtë

Kremi i tahinit i pregatitur nga farat natyrale te susamit, eshte nje nga recetat baze te perdorura gjeresisht ne kuzhinen Greke, Turke dhe ate te Lindjes se Mesme. Ka nje shije fantastike i shoqeruar me Falafel […]

Lexo me shume

 
Krem Nutela e bërë në shtëpi

Krem Nutela e bërë në shtëpi

Veshtiresia: e thjeshtë

:sq–>Nese edhe ju (ashtu si une) nuk e çoni me shume se nje jave kavanozin e Nuteles, atehere jeni duke lexuar receten e duhur! Kombinimi i lajthive te pjekura me çokollaten e zeze te nje […]

Lexo me shume

 
Krem pastiçerie i lehtë (pa vezë)

Krem pastiçerie i lehtë (pa vezë)

Koha e gatimit: 10 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Edhe pse po mundoheni te kontrolloni kalorite qe konsumoni ne dite, kjo nuk do te thote qe te hiqni dore nga nje cope embelsire… aq me mire nese e pregatitur me krem pastiçerie. Pse? Sepse […]

Lexo me shume

 
Kremi Katalan

Kremi Katalan

Sherbehet per: 6 persona

Koha e gatimit: 25 minuta + 2 orë koha e qëndrimit të kremit në frigorifer

Veshtiresia: e thjeshtë

Receta qe po ju paraqesim me poshte, eshte nje embelsire tipike spanjolle, dhe me egzaktesisht e rajonit te Katalonjes. Hedhim qumeshtin ne nje tenxhere bashke me lekuren e limonit dhe copen e kanelles duke lene […]

Lexo me shume

 
 
 
 
 
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.