Salca

Salcë Aioli me hudhra

Salcë Aioli me hudhra

Veshtiresia: e thjeshtë

Salca Aioli’, eshte nje salce shume e ngjashme me majonezen, por ne ndryshim nga kjo e fundit ka nje shije me te forte te cilen ia japin thelpinjt e hudhres te grire ne te. Rekomandohet […]

View Recipe

 

Fërgesë Tirane me speca dhe domate

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 25 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Fergese ne shqip do te thote dicka e skuqur, por faktikisht kjo recete konsiston ne nje salce te trashe te lyer mbi buken e thekur apo sherbyer si garniture per pjata te dyta mishi. Mund te […]

View Recipe

 
Salcë koktejl (salce rozë)

Salcë koktejl (salce rozë)

Sherbehet per: 4 persona

Veshtiresia: e thjeshtë

Salca koktejl, ose e njohur ndryshe si salca roze, eshte nje shoqeruese mjaft e mire e peshkut apo frutave te detit per shkak te konjakut qe nxjerr ne pah shijen e tyre te vecante. Per […]

View Recipe

 
Prevedè (salcë) me mollë

Prevedè (salcë) me mollë

Koha e gatimit: 30 minuta

Veshtiresia: shumë e thjeshtë

Nuk ka asgje me te shijshme sesa nje prevedè me molle per te shoqeruar akulloren apo ndonje embelsire tjeter te fresket! Sasia e sheqerit ne kete recete eshte thjesht rekomanduese; mund te shtoni me shume […]

View Recipe

 
Pesto Gjenovez

Pesto Gjenovez

Sherbehet per: 4-6 persona

Veshtiresia: e thjeshtë

Pesto gjenovez, eshte nje recete tipike e zones se Liguries mjaft e perdorur ne te gjithe Italine dhe me perhapje te gjere edhe ne vendin tone. Nuk eshte e veshtire ne pregatitje, vetem kerkon shume […]

View Recipe