Biskota

Biskota me mollë

Biskota me mollë

Koha e gatimit: 20 minuta

Veshtiresia: e thjeshte

Nese ju pelqen shija e molleve neper embelsira, atehere me siguri do tju pelqejne edhe keto biskota te shijshme me copeza molle ne brendesi. Qerojme mollen, e presim ne kubik te vegjel, e sperkasim me […]

View Recipe

 
Biskota për mëngjes

Biskota për mëngjes

Koha e gatimit: 20 minuta

Veshtiresia: e thjeshte

Keto biskota do ti bejne mengjeset tuaja edhe me te shijshme: jane ideale per tu zhytur ne qumesht dhe per tu shijuar nga e gjithe familja. Ose mund ti konsumoni mbasdite me nje gote çaj […]

View Recipe

 
Biskota me limon

Biskota me limon

Sherbehet per: 6-8 person

Koha e gatimit: 20 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Biskotat me limon kane shije te fresket, pranverore, te cilat ju sjellin ndermend ditet e ngrohta te veres edhe ne mes te dimrit. Jane perfekte per tu shoqeruar me nje filxhan caj te ngrohte nen […]

View Recipe

 
Kurabie

Kurabie

Sherbehet per: 10 persona

Koha e gatimit: 20 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Kurabijet jane biskota me gjalp te buta dhe krokante shume te perhapura ne vendin tone, te adaptuara nga Kuzhina greke. Shume te lehta ne pregatitje, thjesht bashkojme te gjithe perberesit bashke dhe e ndajme brumin […]

View Recipe

 
Makarons (ëmbëlsira franceze)

Makarons (ëmbëlsira franceze)

Koha e gatimit: 20 minuta + 30 minuta koha e pushimit të brumit në tavë

Veshtiresia: mesatare

Makarons jane embelsira te vogla tipike franceze te perftuara nga bashkimi i te bardhes se vezes, sheqerit pluhur dhe miellit te bajameve. Thuhej qe ishin embelsirat e preferuara te mbretereshes Maria Antonieta, edhe pse per […]

View Recipe