Fruta deti

Makarona me karkaleca dhe ullinj

Makarona me karkaleca dhe ullinj

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 25 minuta

Veshtiresia: shumë e thjeshtë

Makaronat me karkaleca dhe ullinj, jane nje pjate e pare teper verore dhe qe pregatiten ne pak minuta.Ne nje ene te vogel, ziejme per 2-3 minuta karkalecat e vegjel te qeruar. Grijme shume holle qepen […]

View Recipe

 
Sallatë me oktapod dhe patate

Sallatë me oktapod dhe patate

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 1 orë

Veshtiresia: mesatare

Receten e meposhtme, perveçse si sallate per te shoqeruar pjatat e peshkut, mund ta perdorni edhe si pjate te pare thjesht duke shtuar pak sasine. Shija e saj kombinohet ne menyre ideale me nje gote […]

View Recipe

 
Si të pastrojmë oktapodin

Si të pastrojmë oktapodin

Author:

Posted: 9 Korrik, 2013

Oktapodi eshte nje nga molusqet me te shijshem dhe me te vleresuar ne kuzhinat e te gjithe vendeve qe jane prane detit. Ne sezonin e veres, mund te gjejme oktapod mjaft te fresket i cili […]

Read More

 
Karkaleca deti mbështjellë me kadaif

Karkaleca deti mbështjellë me kadaif

Sherbehet per: 4

Koha e gatimit: 10min

Veshtiresia: *

Ndryshe nga menyra tradicionale sesi ne e perdorim brumin e kadaifit, duke i shtuar arra dhe duke e sperkatur me sherbet, egzistojne edhe shume variante te tjera te kripura te cilat serviren ne restorantet me […]

View Recipe

 
Makarona spageti me karkaleca

Makarona spageti me karkaleca

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 15 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Nje pjate me arome deti e cila nuk njeh stine! Vendosim makaronat per tu ziere ne uje me kripe per egzaktesisht kohen e treguar ne konfeksion, nderkohe qe pregatisim salcen. Kaverdisim ne nje tigan te […]

View Recipe