Makarona

Makarona spageti me karkaleca

Makarona spageti me karkaleca

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 15 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Nje pjate me arome deti e cila nuk njeh stine! Vendosim makaronat per tu ziere ne uje me kripe per egzaktesisht kohen e treguar ne konfeksion, nderkohe qe pregatisim salcen. Kaverdisim ne nje tigan te […]

View Recipe

 
Makarona tortelini me pana dhe kërpudha

Makarona tortelini me pana dhe kërpudha

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 15 minuta + 10 minuta koha e zbutjes së kërpudhave

Veshtiresia: e thjeshtë

Tortelinit jane makarona me veze te mbushura me mish te grire, kerpudha, spinaq etj, te cilat e kane origjinen e larget nga qyteti i Modenas dhe Bolonjes. Me poshte po ju paraqesim variantin me pana […]

View Recipe

 
Makarona me patate dhe proshute

Makarona me patate dhe proshute

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 20 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Makaronat me patate dhe proshute, teorikisht jane nje pjate e pare shume e shijshme, por qe praktikisht mund te sherbejne edhe si pjate e dyte per shkak te perberesve paksa kalorik qe kane. Provoni te zevendesoni proshuten […]

View Recipe

 
Makarona me brokoli dhe ullinj

Makarona me brokoli dhe ullinj

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 15 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Pjata e meposhtme i pershtatet shume mire nje dite kur nuk keni mjaft kohe dhe deshire per te gatuar, pasi eshte teper e thjeshte dhe pak impenjative. Ziejme makaronat ne uje te kripur per egzaktesisht […]

View Recipe

 
Lazanja me brokoli

Lazanja me brokoli

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: rreth 1 orë

Veshtiresia: mesatare

Lazanja me brokoli eshte nje variant shume i shijshem i lazanjes klasike bolonjeze e cila i pershtatet fare mire periudhes vjeshte-dimer, atehere kur eshte edhe sezoni i brokolit. Mund ta pregatisni si me peta lazanje […]

View Recipe