Oriz

Burani me spinaq (Spanakorizo)

Burani me spinaq (Spanakorizo)

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 35 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Burania me spinaq eshte nje pjate tradicionale e kuzhines vegjetariane greke e cila konsumohet vecanerisht ne stinen e veres. Mund te pregatitet me mish (psh mish pule) apo pa mish, qe eshte pikerisht receta qe […]

View Recipe

 
Pilaf me gjalp alla shqiptarçe

Pilaf me gjalp alla shqiptarçe

Author:

Posted: 12 Prill, 2011

Pilafi me gjalp eshte mbase nje nga recetat me te thjeshta dhe shume te shijshme te kuzhines sone, edhe pse origjina realisht eshte Turke. Por, per pilafin autentik turk do te flasim ne nje recete […]

Read More

 
Supë me oriz dhe rukola

Supë me oriz dhe rukola

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 30 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Supa me oriz dhe rukola eshte nje recete e shijshme e cila i pershtatet çdo stine duke u konsumuar e ngrohte, apo edhe ne temperature ambjenti. Ne nje tigan te thelle, kaverdisim ne zjarr te ulet […]

View Recipe

 
Rizoto me luleshtrydhe

Rizoto me luleshtrydhe

Author:

Posted: 9 Shkurt, 2011

Nje tjeter recete afrodiziake per festen e Shen Valentinit; rizoto me luleshtrydhe, nje pjate ideale ne nje darke midis dy personave te dashuruar. Mos u shqetesoni per shijen, do te jete e mrekullueshme edhe pse […]

Read More

 
Rizoto me kërpudha

Rizoto me kërpudha

Rizoto me kerpudha eshte nje nga pjatat klasike te kuzhines italiane, mjaft e shijshme sidomos nese konsumohet ne vjeshte apo dimer, atehere kur edhe kerpudhat jane me te shijshme.  Si fillim, vendosim ne zjarr nje […]

View Recipe