Patate

Qofte me mish pule

Qofte me mish pule

Sherbehet per: 4-6 persona

Koha e gatimit: 30 minuta

Veshtiresia: e thjeshte

Nese ju ka mbetur pule e pjekur ose e ziere nga nje dite me pare, mos e hidhni! Riciklojeni duke gatuar keto qofte te shijshme me baze mishin e pules dhe patatet e ziera. Pregatisni […]

Lexo me shume

 
Tavë me patate, proshutë dhe djathë picash

Tavë me patate, proshutë dhe djathë picash

Sherbehet per: 6 persona

Koha e gatimit: 1 ore

Veshtiresia: e thjeshte

Nje pjate teper e shijshme, e cila bashkon mrekullisht shijen e patateve te pjekura me ate te proshutes, djathit dhe kremozitetin e salces beshamele. Mund ta pregatisni ne çdo rast: kur keni shume te ftuar […]

Lexo me shume

 
Purè patatesh

Purè patatesh

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 40 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Purèja e patateve eshte receta e pare fare qe une kam gatuar kur kam qene afer 10 vjeçe. Perveç nostalgjise qe me sjell gjithmone gatimi i kesaj pjate elementare, ne shtepine tone eshte shoqeruesja perfekte […]

Lexo me shume

 
Parker's Split Pea Soup

Gjellë me bizele, patate dhe karrota

Per nga shija kjo gjelle te kujton pranveren… bizelet e sapodala, te vogla, te cilat shoqerohen mrekullisht me patatet dhe karrotat dhe aromatizohen me koper te fresket. Kur eshte sezoni i tyre, une ble 5 […]

Lexo me shume

 
Sallatë me patate të vogla dhe arra

Sallatë me patate të vogla dhe arra

Sherbehet per: 6-8 persona

Koha e gatimit: 20 minuta

Veshtiresia: e thjeshte

Provoni ta pregatisni kete sallate te rafinuar per festa te veçanta si shoqeruese te mishit. I pjekim arrat ne nje tigan ne zjarr te ulet derisa te marrin ngjyre te lehte nga te gjitha anet. […]

Lexo me shume

 
 
 
 
 
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.