Patate

Sallatë me patate të vogla dhe arra

Sallatë me patate të vogla dhe arra

Sherbehet per: 6-8 persona

Koha e gatimit: 20 minuta

Veshtiresia: e thjeshte

Provoni ta pregatisni kete sallate te rafinuar per festa te veçanta si shoqeruese te mishit. I pjekim arrat ne nje tigan ne zjarr te ulet derisa te marrin ngjyre te lehte nga te gjitha anet. […]

View Recipe

 
Supë Vjeneze me patate

Supë Vjeneze me patate

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 50 minuta

Veshtiresia: e thjeshte

Nese nuk mund te shkon ne Vjene, silleni Vjenen ne kuzhinen tuaj duke pregatitur kete supe te ngrohte e cila mund te serviret edhe si pjate e pare, por edhe si pjate e vetme duke […]

View Recipe

 
Makarona me patate

Makarona me patate

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 20 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Makaronat me patate jane nje pjate shume e thjeshte, e quajtur ndryshe edhe “e varfer” per shkak te pak perberesve dhe çmimit te lire te tyre. Eshte diçka e ndermjetme midis nje supe dhe nje […]

View Recipe

 
Tortija me patate

Tortija me patate

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 30 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Tortija me patate eshte nje recete Spanjolle super e thjeshte per tu realizuar. Qerojme patatet dhe qepen, i lajme nen uje te rrjedhshem, i thajme me letra kuzhine dhe i presim  ne feta te holla […]

View Recipe

 
Fole patatesh me kërpudha

Fole patatesh me kërpudha

Sherbehet per: 6-8 persona

Koha e gatimit: 40 minuta

Veshtiresia: mesatare

Receta me poshte: Ne nje tigan te thelle kaverdisim ne vaj ulliri hudhrat, shtojme kerpudhat, i vendosim kapakun dhe ulim zjarrin duke i lene kerpudhat te gatuhen per rreth 40 minuta. Shtojme uje here pas […]

View Recipe