Perime

Tavë me pulë dhe perime

Tavë me pulë dhe perime

Sherbehet per: 4-6 persona

Koha e gatimit: 50 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Doni te pregatisni nje recete super te thjeshte ne vetem 1 ore? Te pjekur ne furre dhe jo te skuqur? Ja sesi: Parangrohim furren ne 200C. Ne nje qese plastike hedhim miellin, kripe, rigoni dhe piper […]

View Recipe

 
Speca të mbushura

Speca të mbushura

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 40 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Specat e mbushura pregatiten ne te gjithe boten ne menyre te ndryshme. Ato jane gjithashtu nje recete tradicionale e kuzhines Shqiptare. Kjo eshte menyra jo vegjetariane sesi ne e gatuajme kete pjate, me mish te […]

View Recipe

 
Turli me perime

Turli me perime

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 35 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Turlia me perime, eshte nje version Ballkanik i Ratatouille, nje gatim tradicional i kuzhines Franceze. Me poshte po ju paraqesim versionin vegjetarian, por mund te shtojme copa mish vici apo qengji, te gatuara fillimisht ne […]

View Recipe

 
Patëllxhan të mbushur

Patëllxhan të mbushur

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 40 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Menyra shqiptare e gatimit te patellxhaneve te mbushur (receta vegjetariane). Parangrohim furren ne 200°C. Pastrojme patellxhanet dhe i qerojme nje shirit po e nje shirit jo. I ndajme ne dy pjese per se gjati dhe […]

View Recipe

 
Supë krem me kungull dhe karrota

Supë krem me kungull dhe karrota

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 30 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Supa krem qe po ju sugjerojme me poshte, eshte nje nga recetat karakteristike te vjeshtes, stine ne te cilen kungulli arrin shijen e tij maksimale. Grijme shume holle qepen dhe e kaverdisim ne pak gjalp […]

View Recipe