Pulë

Fileto pule me pesto fara kungulli

Fileto pule me pesto fara kungulli

Sherbehet per: 4-6 persona

Koha e gatimit: 20 minuta

Veshtiresia: e thjeshte

Pregatisim salcen me te cilen do te marinojme pulen: ne nje ene perziejme vajin e ullirit me lengun e limonit, hudhren, lekuren e limonave dhe erezat (kujdes me kripen pasi mix i erezave per pule […]

View Recipe

 
Supa magjike kundër gripit

Supa magjike kundër gripit

Sherbehet per: 2 persona

Koha e gatimit: 1 orë

Veshtiresia: e thjeshtë

Gjyshet tona kishin te drejte: supa e pules funksionon! Nuk eshte vetem e mire kur jemi me gripe apo rrufe, por “te ngrohe stomakun” edhe atehere kur kemi ethe apo kur temperatura mbi 38C nuk na le […]

View Recipe

 
Tavë me gjoks pule dhe presh në salcë beshamelë

Tavë me gjoks pule dhe presh në salcë beshamelë

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 30-35 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Nje recete tipike vjeshtore/dimerore e cila shijohet mrekullisht e shoqeruar me Pure patatesh ose bizele te ziera. Receta eshte e mikes sime Ballakume e cila duke qene elbasanllie DOC e ka ne gjak gatimin. Sapo […]

View Recipe

 
Pulehinë me kërpudha

Pulehinë me kërpudha

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 1 orë 15 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Pulehina eshte nje lloj shpendi ne te njejten familje me pulen, vetem se ne ndryshim nga kjo e fundit eshte me permasa pak me te medhaja, e zeze dhe me pika te bardha. Ka nje […]

View Recipe

 
Kubik pule kremozë me djath filadelfia

Kubik pule kremozë me djath filadelfia

Sherbehet per: 4 persona

Koha e gatimit: 20 minuta

Veshtiresia: e thjeshtë

Nje recete kremoze dhe e shijshme, e cila bashkon dy shije delikate: mishin e bardhe te pules me kremin e djathit filadelfia! Lajme gjoksin e pules nen uje te ftohte te rrjedhshem dhe e presim […]

View Recipe